İran'daki koronavirüs ölümlerinden sonra Van'da hareketlilik başladı!

Van Valiliği harekete geçti. Dün İran'da 2 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesinin ardından önlemler alınması için toplantı yapıldı. İran Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ise 3 kişide daha virüs tespit edildi.

İran'daki koronavirüs ölümlerinden sonra Van'da hareketlilik başladı!

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İran'ın Kum kentinde Kovid-19 nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası İranlı turistlerin yoğun olarak geldiği Van'da alınacak tedbirlerin değerlendirilmesi için Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

Termal kamera montajı yapılacak

Virüse karşı alınacak tedbirlerin değerlendirildiği toplantıda, Türkiye-İran sınırındaki Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Gümrük Kapısına termal kamera montajı yapılması, sağlık odası kurulması ve yabancılarla irtibat halinde olan personelin koruyucu maske ve ekipman kullanması ile virüs hakkında eğitimden geçirilmesi kararlaştırıldı. 

Bilgilendirme eğitimi

Bu konuda hazırlanacak Türkçe, Farsça, İngilizce bilgilendirme afişlerinin Kapıköy Gümrük Kapısının çeşitli yerlerine asılmasına karar verilen toplantıda, Geri Gönderme Merkezi ön kabul birimine termal kamera kurulması ve personelin virüs hakkında eğitilmesi, sınır birliklerindeki personele de virüs hakkında bilgilendirme eğitimi verilmesinin önemine işaret edildi.

Ayrıca, İran'dan Türkiye'ye kara ve demir yolu ile giriş çıkışların sınırlandırılması konusunda da ilgili bakanlığın görüşünün alınması karara bağlandı.

Toplantıya, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu, Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Yıldırım, İl Göç İdaresi Müdürü Cuma Omurca, 6. Hudut Tugay Komutanlığı ve ilgili kurumlardan temsilciler katıldı.

İran'da vaka sayısı 5'e yükseldi

Öte yandan, İran Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada toplam vaka sayısının beşe yükseldiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı SÖzcüsü Kianush Jahanpur, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Üç kişide daha koronavirüs tespit edildi. Virüsten etkilenen toplam kişi sayısı sayısı 5'e yükseldi" ifadelerini kullandı. 

​Dün İran'da koronavirüs tespit edilen iki kişi hayatını kaybetmişti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER