İspanya'nın 2 yangın uçağı 27 pilotla Dalaman'a geldi: Hemen yangın bölgesine havalandılar

İspanya'nın, Türkiye'deki yangınlarla mücadele için gönderdiği 2 yangın söndürme uçağı Dalaman'a ulaştı

İspanya'nın 2 yangın uçağı 27 pilotla Dalaman'a geldi: Hemen yangın bölgesine havalandılar

İspanya'nın Türkiye'deki orman yangınlarıyla mücadeleye destek için gönderdiği iki yangın söndürme uçağı Muğla'da gelir gelmez faaliyetlerine başladı

İspanya'nın Ankara Büyükelçiliği, Twitter'dan, Türkiye'deki yangınlarla mücadeleye destek için yola çıkan iki CL 415 yangın söndürme uçağının Dalaman'a vardığını duyurdu.

İspanya'nın Ankara Büyükelçiliğinden AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yangın söndürme çalışmalarına destek vermek için İspanya'dan Türkiye'ye gelen 27 pilot, uçakların hemen kalkışı için uçuş planlarını hazırladı. İspanyol ekip, Türk yetkililerle durum değerlendirmesi yaptıktan sonra uçaklar havalanarak yangınlara müdahele başladı.

Yangın söndürme uçakları, ilk olarak su alacakları Köyceğiz Gölü'nün kuzeyindeki Yayla yakınlarına gittiği, bu bölgedeki yangına müdahalenin ardından diğer bölgelere de geçeceği belirtildi.

Orman yangınlarıyla mücadele konusunda İspanya, Hava Kuvvetlerine ait iki CL 415 yangın söndürme uçağı ve bir C-295 nakliye uçağının yanı sıra Askeri Acil Durum Biriminin bir ekibinin tamamını, yangın söndürme çalışmalarına destek vermek üzere Türkiye'ye gönderme kararını açıklamıştı. İspanyol personeli getiren nakliye uçağı, dün gece Dalaman'a ulaşmıştı.

Böylece İran, Rus ve Hırvatistan uçaklarıyla birlikte bölgedeki yabancı yangın söndürme uçağı sayısı 5'e yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2021, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER