İstanbul'da VIP Ambulans Rezaleti: Rahatça İş Yapıyorlar, Para Basıyorlar!

İşe gidiş ve çıkış saatlerinde trafik problemiyle karşı karşıya kalan ve hızlı yol almak isteyenlerin yeni adresi ruhsatsız ve kayıt dışı çalışan özel ambulanslar oldu. Milliyet Gazetesi'nin muhabirleri iş adamı kılığına girerek, trafiğin en çok olduğu saatte Avrupa yakasından Anadolu yakasına 40 kilometrelik yolu 38 dakikada kat etti. Karşılığında 700 TL ödedi.

İstanbul'da VIP Ambulans Rezaleti: Rahatça İş Yapıyorlar, Para Basıyorlar!

İşe gidiş ve çıkış saatlerinde trafik problemiyle karşı karşıya kalan ve hızlı yol almak isteyenlerin yeni adresi ruhsatsız ve kayıt dışı çalışan özel ambulanslar oldu. Milliyet Gazetesi'nin muhabirleri iş adamı kılığına girerek, trafiğin en çok olduğu saatte Avrupa yakasından Anadolu yakasına 40 kilometrelik yolu 38 dakikada kat etti. Karşılığında 700 TL ödedi.

İstanbul trafiğinde hızlı yol almak isteyenlerin yeni buluşu ruhsatsız ve kayıt dışı çalışan özel ambulanslar. Yüksek ücret karşılığında amacı dışında kullanılan bazı özel ambulanslar yolcu taşımacılığı yapıyor. Kayıt dışı çalıştığı öğrenilen bir özel ambulans firmasıyla 700 TL karşılığında trafiğin en yoğun olduğu saatlerde normalde 1 saat 20 dakikada gidilebilen 40 kilometrelik yolu 38 dakikada kat etti.

vip ambulan

İstanbul’da özel ambulans statüsünde faaliyet gösteren ruhsatlı 453 tane ambulans bulunuyor. Kayıt dışı hizmet veren, merdiven altı korsan ambulanslar yetersiz teknik donanım ve personelle taşıdıkları hastaların hayatını tehlikeye sokuyor. Kayıt dışı çalışan bazı ambulans firmaları ise hem ruhsatsız faaliyet yürütüyor, hem de para karşılığında amacı dışında yolcu taşımacılığı yapıyor. Bu firmalardan biri de Gaziosmanpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne yapılan şikayet üzerine yapılan denetimde ruhsatsız faaliyet gösterdiği tespit edilen Med Clinic Ambulans Hizmetleri firması.

HASTAYA FARKLI PATRONA FARKLI

Milliyet Gazetesi, belirtilen firmanın hala faaliyet yürütüp yürütmediğini araştırmak için Med Clinic ambulans hizmetlerini hasta yakını gibi aradı. Telefona çıkan firma yetkilisine, Şişli’deki bir hastaneden Ümraniye’deki bir hastaneye hasta nakletmek istediğini söylediğinde 400 TL karşılığında götürebileceklerini belirttiler. Bir müddet sonra ise tekrar aranan firmaya kendini iş insanı olarak tanıttı. Bu kez ambulansı hasta için değil toplantıya yetişmek için kullanmak istendiği söylendi. 

Hasta için 400 lira isteyen firma yetkilisi ile aramızda geçen konuşma şöyle gerçekleşti:

Muhabir: Merhaba. Ambulans kiralamak istiyoruz. Ama bir toplantıya yetişmek için istiyoruz, hastamız yok. Bu mümkün müdür?

Firma yetkilisi: Tabii ki kullanabiliriz. Onda bir sıkıntı yok. Ne zaman? Saat kaçta? Nereye gideceksiniz?

Muhabir: Bağcılar Batışehir’den Ataşehir’e gideceğiz. Pazartesi saat 18.00’de. Yalnız işimiz acil. 18.30’daki toplantıya yetişmemiz lazım.

Firma yetkilisi: 30 dakikada çok rahat varırız. Onda da bir sıkıntı yok.

Muhabir: Peki ücreti nedir?

Firma yetkilisi: 700 TL.

Muhabir: Ücret biraz fazla değil mi? İndirim yapma şansınız yok mu?

Firma yetkilisi: Batışehir-Ataşehir arası uzak. Yolda kaza riski var. Bütün riskler göz önünde bulunduruluyor. Sizin işiniz acil. Hastalık durumu olmayan bir iş için ambulans kullanacaksınız. Fiyatımız bu. Maalesef indirim yapamıyoruz.

Muhabir: Tamamdır o zaman. Pazartesi akşamı haberleşiriz.

Firma yetkilisi: Tamam. Sizden haber bekliyoruz.

NE SİREN SUSTU VE NE FRENE BASILDI

Batışehir’den 17.40’ta yola çıkan ambulans 100 metre sonra siren çalmaya başladı. Yaklaşık üç dakika sonra Tekstilkent girişinden TEM otoyolunda yoğun trafiğe girdik. Yol boyunca hiç susmayan siren ve görevlinin yaptığı anonslar yolu açarak ilerlememizi sağladı. 17.52’de Seyrantepe’ye kadar geldik. Emniyet şeridinde hızla ilerleyen ambulansın önünde seyreden trafik polisi de yol verdi. Ambulans, araçları geçebilmek için keskin manevralar yaparken biz de aracın içerisinde taktığımız kemere rağmen sağa sola savrulduk. Ambulans içerisindeki ekipmanlar da sağa sola çarptı. Bu sırada görevli seyir halinde olan araçlara da, “Önümüzü açın. Sağlı sollu yanaşarak yolu açın” anonsu yaptı. Seyrantepe mevkiinde yol kontrolü yapan trafik ekiplerinin tam arasından geçerek ilerlemeye devam etti.

vip ambulans

DAHA DA HIZLI GELİRDİK

Kavacık Köprüsü’nü geçtikten sonra saat 18.11’de Ümraniye Çakmak Köprüsü mevkiinde yol kenarında bulunan üçüncü trafik uygulamasından da rahatça geçildi. Saat 18.18 olduğunda yani ambulansa bindikten 38 dakika sonra sözde toplantının yapılacağı otele gelindi. Otelin 10 metre ilerisinde duran ambulanstaki görevliler önce etrafı kontrol etti, ardından kapıyı açarak inebileceği söylendi. Yoldaki sarsıntı dolayısıyla özür dileyen ambulans görevlileri, “Kusura bakmayın, daha da hızlı gelirdik ama malum trafik vardı” diye konuştu.

Haber: Milliyet Gazetesi
 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER