İstanbul İçin Kritik Su Uyarısı!

İstanbul’da hava şartları ve beklenen yağışların bir türlü gelmemesinden sonra İSKİ’den yeni gelen veriler durumun oldukça kritik olduğunu gösterdi

İstanbul İçin Kritik Su Uyarısı!

İstanbul’da hava şartları ve beklenen yağışların bir türlü gelmemesinden sonra İSKİ’den yeni gelen veriler durumun oldukça kritik olduğunu gösterdi.

İSKİ’nin yaptığı ölçümler sonrası barajlardaki su seviyesinde endişe verici düşüşler görüldüğü tespit edildi. İklim değişikliklerinin getirdiği etkiler sonucu bu sonbahar ve kış başlangıcında verimli bir yağış alamayan İstanbul’da barajların seviyesinin tehlike arz ettiği belirtildi.

SON 10 YILIN EN DÜŞÜĞÜ

Barajlardaki su tutarının 299 milyon metreküpe kadar gerilediğini gösteren veriler son 10 yıldaki miktarlarla kıyaslandığında en düşüğü olarak gözüktü. Geçtiğimiz yıl iki katı su bulunan barajlardaki bu düşüşün ciddi seviyeleri gelmesi İstanbul’un su ihtiyacı konusunda endişeler meydana getiriyor.

YAĞIŞLAR GECİKECEK

Geçtiğimiz yıl bu seviyenin iki katı kadar doluluk oranı olan İstanbul barajlarının dolmasının mart ayına sarkacağı düşünülüyor. Mevsim değişiklikleriyle birlikte mart ayıyla birlikte gelecek sağanak yağışların baraj seviyelerini normale tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER