İstanbul'da bu sabah: Koronavirüs geldi, vatandaşlar böyle önlem aldı

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs ile ilgili gece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan korkutan açıklama geldi. Türkiye'de ilk kez koronavirüs vakasının tespit edildiğini belirtti. Sabah saatlerinde işe ve okula giden İstanbullular önlemlerini almaya başladı; maske takıp el dezenfektanı kullanmaya başladıkları görüldü.

İstanbul'da bu sabah: Koronavirüs geldi, vatandaşlar böyle önlem aldı

Yaklaşık 3 ay önce Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan tüm dünyaya yayılarak ölüme yol açan koronavirüs salgını Türkiye'ye geldi. 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettiin Koca, gece saatlerinde yaptığı açıklamada Türkiye'ye Avrupa üzerinden gelen bir kişide test sonuçlarının pozitif çıktığını belirterek bu kişinin erkek ve Türk vatandaşı olduğunu, aynı zamanda şahsın akrabalarının ve yakın çevresinin de karantina altına alındığını söyledi.

İstanbullular önlemlerini artırdı

Bunun üzerine İstanbullu vatandaşlar sabah saatlerinde önlemlerini artırdı. İşe ve okula gitmek için yola çıkan vatandaşların maske taktıkları ve metrobüs duraklarında bulunan el dezenfektanlarını kullandıkları görüldü.

Kendinizi koronavirüsten korumak için neler yapmalısınız?

-Ellerinizi günde birkaç kez en az 20 saniye yıkayın.
-Sabun ve su veya en az % 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın
-Yemekten önce ve sonra, banyoyu kullandıktan sonra, burnunuzu sildikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra, gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın.

-Hapşırırken ve öksürürken temiz ve tek kullanımlık mendil kullanın
-Öksüren veya hapşıran kişilerle araya en az 1 metre mesafe koyun

Koronavirüsün belirtileri nelerdir?

Yüksek ateş
Öksürük
Solunum sıkıntısı

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER