İşte Erdoğan ile Bahçeli’nin sürpriz görüşmesinin perde arkası: Çarpıcı detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün MHP lideri Devlet Bançeli'ye sürpriz bir ziyarette bulundu. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Peki ziyaretin nedeni neydi, ne konuştular?

İşte Erdoğan ile Bahçeli’nin sürpriz görüşmesinin perde arkası: Çarpıcı detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli daha iki gün önce İnsan Hakları Eylem Planı’nın sunumundan sonra Külliye’de bir araya gelmişti. Dün de Erdoğan, Bahçeli'ye evinde sürpriz bir ziyarette buludu.

59 gün önce de Erdoğan, Bahçeli'yi yine evinde ziyaret etmişti. Peki yaklaşık bir saat süren ziyaretin nedeni neydi, ne konuştular?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, görüşmeyle ilgili bugünkü köşesinde "Peki iki lider ne konuştu? Sadece “İleriye dönük bir görüşme” yanıtını aldım. İleriye dönük ne olabilir?" diye sorduktan sonra şöyle devam etti:

- HDP’nin kapatılması konusu mu? HDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılması mı? Çünkü Bahçeli daha 3 gün önce HDP’nin kapatılması çağrısını yineledi. 

- Bir ihtimal de iki liderin bu ay içinde kongreleri olmasıydı. MHP 18 Mart’ta, AK Parti ise 24 Mart’ta kurultay yapacak. Cumhur ittifakının iki lideri yoksa kongre sonrasında bir kabine değişikliğini mi konuştular? Gerçi onu konuşmak için daha zaman var. Bahçeli, Cumhurbaşkanı’nın tercihlerine saygı göstermesine rağmen Erdoğan her önemli gelişme öncesinde Bahçeli ile görüşmeye özen gösteriyor.

- Yeni Anayasa çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti yönetimini “Bizim yeni anayasa için belirlenmiş bir ilkemiz, kriterimiz yok. Onun için ‘Yeni anayasada şunu yapacağız, bunu yapacağız’ demeyin” diye uyarmıştı. Önümüzdeki günlerde yeni Anayasa çalışmalarını başlatmayı planlayan Erdoğan, Bahçeli ile bir araya geldi. AK Parti, Anayasanın ilk dört maddesini ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini kırmızı çizgi olarak belirledi.

- Bu arada AK Parti seçim yasası üzerindeki çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. İki partinin ortak çalışma yapması gündemde. Kritik başlıkları kararlaştırmak için bir araya gelmiş olabilirler mi? Elbette ki hep siyasi senaryoları sıraladık.

- İki liderin siyaseti şekillendirecek hangi adımları atacağı ihtimalinin üzerinde durduk ama hepimizi şaşırtacak bir konu neden olmasın? İki lider görüşürken yüreğimizi yakan haberi aldık. Düşen helikopterde aralarında üst düzey komutanların da bulunduğu 11 asker şehit oldu. Gara’dan sonra büyük bir sınır ötesi operasyon mu gündemde?

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 07:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER