İşte yangınlarda son durum: Bir mahalle yandı, bir mahalle boşaltıldı, alevlerin yaklaştığı santralde alarm!

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 28 Temmuz'dan bu yana 197 orman yangını çıktı. Bu yangınların 185'i kontrol altına alındı, 12'sini söndürme çalışmaları sürüyor. İşte geceden bu sabaha yangın bölgelerinde son durum

İşte yangınlarda son durum: Bir mahalle yandı, bir mahalle boşaltıldı, alevlerin yaklaştığı santralde alarm!

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 28 Temmuz'dan bu yana 197 orman yangını çıktı. Bu yangınların 185'i kontrol altına alındı, 12'sini söndürme çalışmaları sürüyor. İşte geceden bu sabaha yangın bölgelerinde son durum:

- Muğla’nın Marmaris ilçesinde 29 Temmuz günü başlayan ardından Bodrum, Milas, Köyceğiz, Seydikemer, Kavaklıdere ve Menteşe’de devam eden yangınların 9. gününde bazı yerlerde alevler yükseldi. 

- Muğla'nın Menteşe ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ediliyor.

- Karşıyaka Mahallesi Düzen mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Bölgeye 5 arazöz, iş makineleri, itfaiye ekipleri ile 5 TOMA ve yangın söndürme işçileri sevk edildi. Yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

- Köyceğiz'de Ağla Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan ve kısa sürede geniş bir alana yayılan yangın, ekiplerin havadan ve karadan müdahalesiyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Bölgede etkili olan rüzgar nedeniyle ve karadan ulaşımın olmadığı yerlerde çalışmalar güçlükle yürütülüyor.

- Alevlerin tehdit ettiği Çayhisar, Zeytinalanı ve Taşdibi mahallelerinin bir bölümünün dün tedbir amaçlı tahliye edilmesinin ardından Sazak mahallesi de tedbiren boşaltıldı.

- Milas'taki yangında, merkeze 28 kilometre uzaklıktaki 150 nüfuslu Gürceğiz Mahallesi, rüzgarın yön değiştirmesiyle gece yarısı alevlere teslim oldu. Mahallede birçok ev alevler içerisinde kaldı. İlerleyişi bir türlü engellenemeyen ve geniş alana yayılan yangın Gürceğiz Mahallesinin ardından Bayır Mahallesini tehdit etmeye başladı.

- Yangının yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Yeniköy Termik Santraline doğru ilerlemesi nedeniyle santralde yangın tedbirleri alındı. Milas-Ören yolu üzerinde bulunan termik santral önünde kapama noktası oluşturan jandarma ekipleri, sivil araçların Ören istikametine geçişine izin vermiyor. Santralde ise olası bir yangına karşı önlemler alındı. Helikopterler havadan kontrol sağlarken, itfaiye araçları ve Emniyet'e ait TOMA araçları santral nizamiyesinde ve içerisinde hazır bekliyor. 

- Aksaağaç mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arazöz, iş makinesi ve yer ekibi sevk edildi.Ekiplerin müdahale ettiği yangını kontrol altına alma çalışması sürüyor.

- Isparta'nın Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangınına gece görüşlü helikopterlerle müdahale edilmeye başlandı. Yangınlara müdahale için Ukrayna'dan getirilen 4 helikopterden 2'si Yazılı Kanyon Tabiat Parkı'ndaki yangını söndürmek için çalışma yürütüyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER