Japon Uzman'dan Korkutan İstanbul Depremi Uyarısı!

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki İstanbul'un 30 yıl içerisinde 7.4 büyüklüğünde bir depreme hazırlanması gerektiğini söyledi

Japon Uzman'dan Korkutan İstanbul Depremi Uyarısı!

İstanbul 26 eylül günü 5.7 büyüklüğünde depremle sarsılmıştı. Deprem bölgesi olduğu ve büyük bir deprem yaşanacağı bilinse de 1999 depreminden bu yana deprem konusundaki bilinçsizlik devam ediyor. Toplanma alanlarının yetersizliği, kentleşmedeki başarısız planlamalar halkı tedirgin ediyor, özellikle çocuklarını okula bırakan veliler binaların sağlamlığından şüphe ediyordu. Beraberinde gelen artçı depremler ise jeoloji uzmanları tarafından büyük bir depremin geleceğinin habercisiydi.

TEDBİR ALINMAZSA 1999 TEKRAR YAŞANIR

Dün alınan bilgilere göre, Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, yakın zamanda yüzde 60 ihtimalle 7.4 büyüklüğünde depremin gerçekleşeceğini söylüyor. Tüm bunlara rağmen kendi ülkesindeki uzmanlığı ve kendi ülkesindeki tecrübelere dayanarak Devlet ve Belediyelerin yapacağı hazırlıkların deprem hasarını %70 oranında düşüreceğini söyledi. Marmara bölgesinde ikinci büyük depremin son dönemecine girildiğini söyleyen Moriwaki, “Özellikle 1999 depreminden sonra bölgeye 29 adet cihaz koyduk, 4 bölgede depremin uzun zaman görülmediği noktalar tespit ettik. Türkiye ve Japonya’da hasar tespitleri yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER