Kanal İstanbul'un Güzergahı İçin Son Noktayı Koydu!

Kanal İstanbul projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kanal İstanbul projesinde seçilen güzergahın çevreye en zarar verecek şekilde belirlendiğini söyledi

Kanal İstanbul'un Güzergahı İçin Son Noktayı Koydu!

Kanal İstanbul projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kanal İstanbul projesinde seçilen güzergahın çevreye en zarar verecek şekilde belirlendiğini söyledi.

BOĞAZ TRAFİĞİ DAHA DA ARTACAK
 

Boğaz’dan yılda 43 bin geminin geçtiğini dile getiren , Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 2010 senesinde İstanbul Boğazı’nda 672 milyon gross ton yük hareketi varken söz konusu rakamın şimdilerde 849 gross tona ulaştığını bildirdi. Küresel ticarete ve ekonomideki hareketliliklere göre bu durumun aşağı yukarı değişik seyir izlediğini söyleyen Turhan, gelecek dönemlerde deniz trafiğindeki risklerin artacağını dile getirdi. Bakanlık olarak bu trafiğe karşı tedbirler aldıklarını ifade eden Turhan, Boğaz’daki trafiğin daha da artacağını ve hesapların doğru yapılarak tedbirler almanın gerekli olduğunu söyledi.

 

YERİNDE ARAŞTIRMALAR YAPILDI
 

Kanal güzergahına ilişkin bilgi veren Cahit Turhan, 5 adet güzergah belirlediklerini bildirdi. Güzergahların arazi ve saha araştırmalarının yapıldığını ifade eden Turhan, incelemelerin tamamlandığını dile getirdi. Bakan Turhan, Küçükçekmece-Durusu koridoruna karar verdiklerini açıklayarak, diğer alanların su hatlarına daha çok zarar verdiğini, Kanal İstanbul projesi için çevreye en az zarar verecek güzergah seçtiklerini belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER