Kanal İstanbul’un Finansmanı İçin ABD'li Şirketten Teklif Geldi!

Kanal İstanbul üzerinde hükümet ve muhalefet arasındaki tartışmalar sürerken projenin yapımında gereken kaynak için ABD’li şirketten teklif geldi.

Kanal İstanbul’un Finansmanı İçin ABD'li Şirketten Teklif Geldi!

Kanal İstanbul üzerinde hükümet ve muhalefet arasındaki tartışmalar sürerken projenin yapımında gereken kaynak için ABD’li şirketten teklif geldi.

RESMEN TEKLİF EDİLDİ

Kanal İstanbul Projesi fikri konuşulmaya başlandığından beri jeolojik veya çevre bilimleri tarafından çok siyasi boyutuyla öne çıkan bir proje halini aldı. Boyutuyla bütün bir şehrin çizgisini değiştirecek olan proje yüksek bir mali gider gerektirecek. Bu konuna geçtiğimiz güne dek birçok tekliflerin yapıldığı ve konuşulduğu bilinse de, ilk kez bir şirket tarafından açık şekilde teklif yapıldı. ABD’li fon şirketi Money Maker Management Kanal İstanbul’un tüm finansmanını sağlamak için projeye talip oldu.

MEGA PROJELERLE İLGİLENİYOR

Türkiye’de yakın zamanda ofis açan şirket, ülkedeki mega projelere destek verebilecek güçte olduklarını ve Kanal İstanbul’un tüm finansmanını sağlayabileceklerini bildirdi. ABD’nin 7. Büyük fon şirketi olduğu bilinen Money Maker Management’in geçmişinde destek verdiği projeler tıpkı Kanal İstanbul gibi mega projeler olarak gözüküyor. Şirketin öncelikli politikası ise 100 milyon doların altındaki projelere destek vermemesi. Ayrıca şirket eğer proje devlet destekli ve taban limitin üzerindeyse limitsiz fon ayırıyor. Yani projenin ihtiyacı olan neyse o para direkt sağlanıyor.

“KANAL İSTANBUL İLGİ ALANIMIZDA”

Şirketin Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi, sağlayacakları desteğin boyutuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve Kanal İstanbul ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rashkidi “Türkiye'de devlet destekli her türlü projeye talibiz.100 milyon doların altındaki projelerle zaten ilgilenmiyoruz. Daha çok mega projeler ilgimizi çekiyor. Devlet destekli altyapı, inşaat, baraj, köprü ve otoyol projelerinin yanı sıra Kanal İstanbul da ilgi alanımızda. Sadece Kanal kısmı değil, proje ile bağlantılı köprü ve tünel gibi tüm alt yapı projelerini de fonlayabiliriz” ifadelerini kullandı. Ayrıca Kanal İstanbul'un çevresel ve politik yanıyla ilgilenmediklerini, eğer proje onaylanırsa fon ayrımaya hazır olduklarını belirtti. Rashkidi, projenin Türkiye ekonomisinin grafiğini olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER