Kıbrıs'ın Türkiye'ye yaptırım taleplerini hangi Avrupalı liderin engellediği ortaya çıktı!

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de doğal kaynak aramasından rahatsız olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasını istedi. Ancak Rum basını, Merkel'in bu yaptırımlara engel olduğunu açıkladı

Kıbrıs'ın Türkiye'ye yaptırım taleplerini hangi Avrupalı liderin engellediği ortaya çıktı!

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de doğal kaynak aramasından rahatsız olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasını istedi. Ancak Rum basını, Merkel'in bu yaptırımlara engel olduğunu açıkladı.

Yaptırım yerine diyalog

Rum hükümetine yakın çizgisiyle bilinen Fileleftheros gazetesi Türkiye'ye yaptırım isteyen Rum liderliğinin "yaptırım yerine diyalog" diyen AB'nin ağır baskısına maruz kaldığını iddia etti.

Gazete AB Dönem Başkanı Almanya'nın ve Avrupa Komisyonu'nun Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin başlamasına odaklandığını belirtti.

Merkel frenliyor

Rum liderin Türkiye'ye yaptırımlarda ısrar ettiği ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bunu frenlediği ifade edildi.

Haberde AB'den Rum yönetimine "yaptırımlar bekleyebilir" önceliğimiz Türk-Yunan diyaloğunun başlamasıdır mesajı verildiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER