Kılıçdaroğlu ve Akşener'e Ayasofya'da cuma namazı daveti: İşte cevapları!

Ayasofya'da 86 yıl aradan sonra kılınacak cuma namazına davet edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bunu geri çevirdiği ileri sürüldü

Kılıçdaroğlu ve Akşener'e Ayasofya'da cuma namazı daveti: İşte cevapları!

Ayasofya'da bu cuma günü 86 yıl aradan sonra kılınacak cuma namazı için hazırlıklar sürerken; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş'ın davet edilecek isimleri bizzat aramaya başladığı belirtildi.

Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında Erbaş'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu dün aradığını ve daveti yaptığını vurguladı. 

Selvi, "Kılıçdaroğlu’nun, Ayasofya davetini geri çevirdiği ve “Gelmeyeceğim” diye yanıt verdiği söyleniyor. Ayasofya bu milletin yüzyıllık rüyasıydı. CHP, Ayasofya’nın açılmasına karşı çıkmadı. Doğru olanı yaptı. Elbette ki cuma namazı kılıp kılmamak insanların kendi takdiridir. Ancak Ayasofya’da ilk cumanın anlamı farklı. Milletin yüzyıllık heyecanıyla birlikte olmak demektir. Millete duygudaşlık yapmak demektir. Keşke Kılıçdaroğlu da cuma günü Ayasofya’da olsaydı, milletin gönlünde ayrı bir yer tutardı" ifadelerini kullandı.

Selvi, yazısına şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu katılmıyor ama Akşener katılıyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i de arayarak Ayasofya’da kılınacak ilk cuma namazına davet etmiş. Akşener, Diyanet İşleri Başkanı’nın davetinden memnun kaldığını ifade edip cuma günü Ayasofya’da olacağını bildirmiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’da kılınacak cuma namazında kadınlara özel bir bölüm ayrılması için talimat verdiği söyleniyor. Erdoğan’ın kadınların rahatça ibadetlerini yerine getirebilmeleri için Ayasofya Camisi’nin içinde kadınlara yer ayrılmasını istediği ifade ediliyor. Ayasofya’daki ilk cuma namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile kızları Esra Albayrak ile Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da katılması bekleniyor."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER