Kısıtlama sonrası tatil beldelerinden ve memleketlerinden döneceklere özel önlem

Türkiye'de tam kapanmanın ardından koronavirüste vaka sayılarındaki azalış sürerken, yeni normalleşmenin detayları da belli olmaya başladı

Kısıtlama sonrası tatil beldelerinden ve memleketlerinden döneceklere özel önlem

Türkiye'de koronavirüs vakalarında azalmayı sağlayan tam kapanma sürecinde geri sayım sürüyor.

Tam kapanma süreci 6 gün sonra sona erecek. Sonra da yeni normalleşme başlayacak. Detayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklayacak.

6 gün sonra bitecek olan tam kapanma sürecinin ardından yeni dönem başlayacak. Buna göre;

-  Turizm ile ilgili hazırlıklar da tüm hızı ile devam ediyor. Oteller çok sıkı önlemler alacak. Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve gizli denetçiler ile üç taraflı bir denetim yapılacak. Tedbirlere tam uyulacak.

- Tam kapanma kararı sonrası tatil beldelerine ve Anadolu'ya memleketlerine gidenlerin geri dönüşleri büyük endişe yaratıyor. Gittikleri yerlerdeki denetimler nedeniyle bulaşların en alt düzeyde tutulduğu belirtiliyor.

- Ancak kapanma kararının bitmesi ile birlikte yaşadıkları şehirlere dönecek bu kişilerin apartman ve sitelerde ilişkileri tekrar yoğunlaştırması, gidiş-gelişleri artırması, özellikle de aile apartmanları ve geç bayramlaşmaların vaka sayılarını tırmandırabileceği, bunun için önlem alınması gerektiği belirtiliyor.

- Vaka sayılarının 10 binin altına inmesi ile birlikte adım adım kısıtlamaların esnetilmesi ve kaldırılması bekleniyor. Bazı kısıtlamalar kaldırılıp bir haftalık sonuçlarına bakılacak ve ardından yeni adımlar atılacak.

- Normalleşme kapsamında öncelikli olarak berber, terzi, kuaför gibi küçük işletmeler, ardından okullarını 8-12'nci sınıflarının açılabileceği, kafe ve restoranların dışarıda servisine izin verilebileceği belirtiliyor.

- Düğün, nişan, taziye, asker uğurlama gibi kalabalıkların bir araya geldiği organizasyonlara vaka sayılarının daha da düşmesinden sonra izin verilmesi bekleniyor
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER