KKTC'de 46 yıl sonra açılan kapalı Maraş'a tarihi ziyaret: Maraş Fatihi Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KKTC'nin 37. kuruluş yıldönümü nedeniyle gittiği KKTC'de 46 yıl sonra açılan kapalı Maraş ziyaret etti.

KKTC'de 46 yıl sonra açılan kapalı Maraş'a tarihi ziyaret: Maraş Fatihi Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, KKTC’nin 37’nci kuruluş yıldönümü törenleri kapsamında 46 yıldır kapalı tutulan Maraş’ı ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Maraş'taki binalardaki KKTC ve Türk bayrakları dikkat çekerken, "Maraş Fatihi Erdoğan" yazılı bir pankart açıldığı görüldü.

Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada birer açıklama yaptı.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

- Öncelikle sizlerle 37. yıldönümünde bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Fakat kapalı Maraş bölgesini gördükten sonra niçin acaba Güney ve Kuzey olarak bütün bu güzelliğiyle buraların halkından uzak tutulmuş. Bu da düşündürücüdür. 
- Şimdi taşınmaz mal komisyonunun da devreye girmesiyle güneyde kimler varsa buradaki malları neredeyse bedeli ödenmek suretiyle buralar sahiplerini bulur. Bu iş çözüme kavuşur. 

- Sene 74, sene 2020. Yıllar yılı burası böyle kalmış. Artık biz diyoruz ki adım atalım. Çünkü uluslararası bakış KKTC'yi adil paylaşımda muhatap almamıştır. Kuzeyi adeta mahkum etmişler, güneyi AB üyesi yapmışlardır. 

- O müzakerelerdeki bir insan olarak KKTC'ye yapılan bu adaletsizliği hazmetmek mümkün değil. 

- Artık kendi göbeğimizi kendimizi kesmek zorundayız. Süratle burada yapılan çalışmalarla yeni bir süreç başlamıştır. 
- Buranın gerçek sahipleri bellidir ve onlara kavuşacakları günü beklemektedir.

Ersin Tatar ise şöyle konuştu:

- Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle acil durum hastanesi 2 ay içinde hizmete girmiştir. 

- KKTC'yi geliştirme çabaları içerisinde Maraş biliyorsunuz 46 yıldır kapalı. Kapalı olan bu güzelim bölge artık açılıyor. 
- Bizlerin girişimleriyle Maraş'ın açılması ve eski sahiplerinin de buraya taşınmaz mal komisyonu üzerinden gelebilmeleri ve kavuşabilmeleri insan hakları gereği olarak düşündük. 

- Sayın Cumhurbaşkanının onayını da aldıktan sonra böyle bir adım attık. Bize yakışan doğru bir adımdı. 

- Buradaki mal ve mülk sahipleri gelebilirler. Kendilerine iade edebiliriz. Bu şekilde burası açılacaktır. Bizim yolumuz barış güvenlik yoludur.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2020, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER