KKTC'ye Türkiye de dahil tüm ülkelerden giriş çıkışlar yasaklandı! Vaka sayısı artıyor

KKTC'de koronavirüs vaka sayısı 5'e yükselince Bakanlar Kurulu'ndan açıklama geldi. Bugünden itibaren 1 Nisan tarihine kadar Türkiye dahil tüm ülkelerden giriş çıkışlar yasaklandı.

KKTC'ye Türkiye de dahil tüm ülkelerden giriş çıkışlar yasaklandı! Vaka sayısı artıyor

Kuzey Kıbrıs'ta Bakanlar Kurulu, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, toplantı sonrası açıklama yaptı ve alınan kararları sıraladı.

Zorunlu hizmet dışındaki bütün memurlar izinli sayılacak

- Kamuda polis, itfaiye, sağlık, sivil havacılık maliye ve benzeri hizmetler haricinde görev yapan tüm kamu görevlileri 27 Mart 2020 tarihine kadar idari izinli sayılacaklardır.

Temel ihtiyaçları karşılayanlar hariç bütün işletmeler kapatıldı

- Özel sektörde, eczane, benzin istasyonu, fırın, ve market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet üreten işletmeler haricinde tüm dükkan, işletme, casino, gece kulübü, bet ofisi Eğlence merkezi vb. yerler 27 Mart 2020 tarihine kadar kapalı olacaktır.

- Bakanlar Kurulu, önümüzdeki 48 saat içerisinde gelişmelere bağlı olarak kısmi veya tam sokağa çıkma yasağı alınmasını değerlendirecektir.

KKTC'ye girişler durduruldu

- 14 Mart 2020 saat 02.00 itibariyle 1 Nisan 2020 tarihine kadar, kara, deniz ve hava sınır kapılarından KKTC'ye sadece KKTC vatandaşları ve ülkemizde yasal izinli bulunan kişiler girebilecektir. Bunun dışında kalan kişilerin KKTC’ye girişleri 1 Nisan 2020 tarihine kadar yasaklanmıştır.

14 gün karantina

- Hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın, kara, deniz ve hava kapılarından ülkemize giren vatandaşlarımız ve yasal izinli kimseler 14 gün süre ile evlerinde izlem ve kontrol altında kalacaklardır. Buna uygun davranmayanlar hakkında 45/2018 sayılı Bulaşıcı Hastalıklar Yasası tahtında yasal işlem başlatılacaktır.

Dernek ve lokal toplantıları yasak, toplu ibadet yapılamayacak

- 14 Mart 2020 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında dernek, birlik ve lokallerde toplanılması ve toplu ibadet yapılmaması kararı üretilmiştir.

- Mağusa Devlet Hastanesi'nin bir karantina hastanesi olarak kullanılmasına karar verilmiş ve hastanemizde yeterli personel, ekipman ve yatak kapasitesinin ve her türlü olanakların sağlanması konusundaki çalışmalar artırılmıştır.

Okul tatil süresi 27 Mart'a kadar uzatıldı

Öte yandan, Kuzey Kıbrıs'taki tüm okulların tatil süresi 27 Mart'a kadar uzatıldı.

Bakanlar Kurulu, 10 Mart'ta ülkede ilk kez bir Alman turistte koronavirüs tespit edilmesinin ardından bir dizi tedbir kararları açıklamıştı.  

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2020, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER