Kobani soruşturmasında ikinci dalga: Paralar PKK'ya gitmiş

6-8 Ekim olaylarının mali yapılanmasında yer aldıkları belirlenen, aralarında HDP'li eski belediye başkanlarının da bulunduğu 91 şüpheliden 46'sı gözaltına alındı.

Kobani soruşturmasında ikinci dalga: Paralar PKK'ya gitmiş

Ankara Emniyet Müdürlüğünce Ankara merkezli 13 ilde yürütülen soruşturma kapsamında; gizli tanık beyanları ve HTS kayıtlarından yola çıkılarak 91 şüphelinin 6-8 Ekim 2014 tarihinde başlatılan olaylarla bağlantılı oldukları tespit edildi.

91 şüpheliye 6 ayrı suçtan adli işlem başlatıldı

MASAK Başkanlığı tarafından, şüpheliler hakkında "6415 Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet Etmek", "5549 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanuna Muhalefet Etmek", "TCK 282 Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçuna İştirak Etmek", "Terör Örgütü Yöneticisi Olmak", "Terör Örgütü Üyesi Olmak", "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından adli işlem başlatıldı.

10 yıllık mali veriler incelendi

MASAK Başkanlığınca 10 yıllık mali veriler incelendi. Şüphelilerin HTS baz hareketleri, otel ve yurt dışı giriş çıkış bilgileri ile terör örgütüne müzahir açık kaynak paylaşımları üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan uzman ekiplerce titizlikle yapılan çalışmalarda milyonlarca satır veri ve video/fotoğraf incelendi ve delillendirme çalışmaları yapıldı. Ayrıca şüpheli isimlerinin ölü olarak ele geçirilen örgüt mensuplarından elde edilen dokümanlarda geçtiği belirlendi.

Karayılan talimatıyla finanse edildi

Şüphelilerin, PKK/KCK silahlı terör örgütünün ekonomik yapılanmasında yer aldıkları, örgüt adına kara para akladıkları ve örgütün sözde mali alan yöneticisi Murat Karayılan’ın talimatlarıyla hareket ettikleri belirlendi. Hakkında gözaltı kararı verilenler arasında, HDP’li eski belediye başkanvekilleri, eski belediye başkan yardımcıları, eski parti sayman ve yardımcıları ile eski belediye meclis üyeleri de bulunuyor.

Ayrıca soruşturma kapsamındaki şüphelilerden, silahlı eğitim almış örgüt mensupları ve örgütsel faaliyetleri sonrası yurtdışına çıkan örgüt mensuplarının da bulunduğu tespit edildi.

Belediye gelirleri PKK’ya aktarıldı, terörist yakınlara maddi yardım yapıldı

MASAK’ın geçmişe dönük mali veriler incelendiğinde 70 milyon lira örgüt parasının HDP’li belediyeler, ihaleler, şirketler, kripto para, altın ve gümüş kullanılarak aklanarak gayrimenkuller alındığı, kira gelirlerinin ise örgüt mensuplarına aktarıldığı tespit edildi.

500’e yakın sözde “Değer Ailesi” olarak tabir edilen PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü kırsal alanında faaliyet gösterirken etkisiz hale getirilen terörist yakınları ve cezaevinde bulunan örgüt mensuplarına sistematik biçimde maddi yardım yapıldığı görüldü.

Şüphelilerin, Habur sınır kapısından örgüt mensupları ile dosyada adı geçen diğer şüphelilerle birlikte çok sayıda giriş-çıkışlarının olduğu, bu çıkışlarda örgüt kamplarına giderek örgütsel eğitimler ve talimat aldıkları belirlendi.

Şüphelilerden 46'sı gözaltına alındı

Haklarında işlem başlatılan 91 şüpheliden 46'sı gözaltına alındı. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda 240 bin dolar, 2 bin 800 euro, 25 bin lira, bir Kaleşnikof, 3 Kaleşnikof şarjörü, 54 adet fişek, tabanca, av tüfeği, uyuşturucu madde ve çok sayıda örgütsel materyal ele geçirildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2022, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER