Komandoların mavi sularda nefes kesen tatbikatı!

Helikopterden atlama, denizde yardım isteyen sığınmacıları helikopterle kurtarma, dalış... Kahraman komandolar gerçeği aratmayan zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor.

Komandoların mavi sularda nefes kesen tatbikatı!

Kara, deniz, hava safhasıyla İzmir, Ankara ve Kayseri'de düzenlenen "Jandarma Komndo İhtisas Kursu"na katılan subay ve astsubaylardan oluşan komandolar, operasyonlar öncesinde zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor.

İzmir'deki Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı da en zorlu eğitimler arasında gösterilen "Jandarma Komando İhtisas Kursu"na ev sahipliği yapıyor.

KOMANDOLARA ÖZEL EĞİTİM

Gönüllülük esasına göre subay ve astsubayların başvuru yapabildiği kursta belirlenen testlerin ardından sayıları 35'e inen "özel komandolar", başladıkları kursta birbirinden zorlu eğitimlere tabi tutuluyor.

Kayseri'de "Şiddetli Soğuklarda ve Derin Karda Harekat, Ankara'da "temel dalış" eğitimlerini gerçekleştiren komandolara, İzmir'deki Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında ise bot operatörlüğü, dalış, helikopterden atlama ve toplama, beden gelişimi ile yakın boğuşma gibi gece ve gündüz safhalarından oluşan eğitimler veriliyor.

Fotoğraf: AA

Altı ay süren kursta komandolar yerleşim merkezinde muharebe, özel operasyonlar, nokta operasyonları, silah bilgisi, atış ve keskin nişancı, harita bilgisi, dağcılık, ilk yardım gibi çeşitli konularda da eğitim görüyor.

KOMANDOLAR HER ZAMAN HAZIR

Alanında uzman eğitmenlerce verilen kursta komandolar, yurt içi ve dışında her türlü arazi ve iklim şartlarında, bina, kara, hava, demiryolu taşıtlarında özel operasyonları planlayarak gerçekleştirme kabiliyetine sahip oluyor.

Komandolar, dağ, orman, meskun mahal, şiddetli soğuklar ve derin karda dahil harekat taktik ve tekniklerini ustalıkla uygulayabiliyor.

Fotoğraf: AA

TATBİKAT NEFES KESTİ

"İhtisaslı komandoların" Ege Denizi'nin derin sularındaki zorlu tatbikatı görüntülendi.

Helikopterden atlama, denizde yardım isteyen sığınmacıları helikopterle kurtarma, dalış, bottan atlama ve toplama gibi gerçeği aratmayan eğitimler adeta nefes kesti.

Güç, cesaret ve kararlılık gerektiren harekata katılan komandolar gösterdikleri başarıyla dosta güven, düşmana korku veriyor.

Fotoğraf: AA

Foça Jandarma Komando Okulunda İhtisas Konular Kurulunda görevli Astsubay Kıdemli Başçavuş Gürcan Ordu, kursun önemini şu sözlerle anlattı:

"Jandarma Komando İhtisas Kursunda eğitim gören komandolar, yurt içinde ve dışında her türlü arazi ve iklim şartlarında, bina, kara, hava, demiryolu taşıtlarında özel operasyonları planlama ve icra edebilme kabiliyetine sahip olmaktadır. Jandarma komandolarımız dağlarda, ormanlarda, meskun mahallerde, şiddetli soğuklarda ve derin karda harekat taktik ve tekniklerini ustalıkla uygulayabilmektedir. Komandolarımız ayrıca patlayıcı madde ve EYP, ilk yardım, keskin nişancı, paraşüt, dalış, bot operatörlüğü, helikopterden atma-toplama, kayak ve yakın boğuşma konularında da özel eğitim almaktadır."

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2021, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER