Koronavirüs affı: 100 bin mahkuma tahliye!

Koronavirüsün tehdit ettiği en önemli yerlerden olan cezaevleri için infaz indirimi düzenlemesine gidiliyor. İnfaz sisteminde yapılacak değişiklikle 100 bin mahkumun tahliyesi bekleniyor

Koronavirüs affı: 100 bin mahkuma tahliye!

Koronavirüs tehdidi dünyayı alt üst ederken, en önemli risk grubu olarak görülen mahkumlar için de düğmeye basıldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'nde ekonomi pakedini açıkladıktan sonra Adalet Bakanı Abdülhamid Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve kurmaylarıyla bir toplantı yaptığı belirtildi. Toplantıda konunun görüşüldüğü ve uygulanması için düğmeye basılmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerine “virüs bulaşmadan” yaklaşık 100 bin mahkumun tahliyesi öngörülürken, infaz sisteminde yapılacak değişiklikle cezada oransal indirime gidilmesi planlanıyor.

Ancak bu düzenlemeden şu şuçlardan yatanlar yararlandırılmayacak:

- Terör örgütü
- Uyuşturucu
- Cinsel istismar
- Mükerrer suçlar


Düzenleme ile koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerine “virüs bulaşmadan” yaklaşık 100 bin mahkumun tahliyesi öngörülüyor. Tahliye edilecek mahkum sayısının yüksek tutulması için terör suçları dışında kalan tüm suçlara belli oranlarda indirim yapılması da diğer alternatif olarak gündemde bulunuyor.
Ayrıca cezaevlerindeki tutukluların suç türlerine göre yapılacak düzenlemeyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılabileceği de değerlendiriliyor. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahkum annesi
Mahkum annesi - 1 yıl Önce

Bütün kader mahkumlarımızın Allah yardımcısı olsun. Bu af bir önce çıkmalı. İnşAllah bu af haftaya çıkar yoksa sonu hiç iyi olmaz...

SIRADAKİ HABER