Koronavirüs sebebiyle duruşmalar ertelendi!

Koronavirüs salgını sebebiyle önlem amaçlı İstanbul Adalet Sarayı’ndaki tutuksuz dosyalar 14 Nisan’a kadar ertelendi. Duruşma salonlarının kapısına bilgilendirme notları asıldı.

Koronavirüs sebebiyle duruşmalar ertelendi!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), yeni tip korana virüse (Covid-19) ilişkin tedbirler kapsamında, "acil" sayılacak hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesinin mahkemelerce değerlendirilmesine ilişkin cumhuriyet başsavcılıklarına, adalet komisyonu başkanlıklarına, bölge idare mahkemelerine ve bölge adliyelerine yazı göndermişti.

Yazı kapsamında Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndaki tutuksuz dosyalar 14 Nisan'a kadar ertelendi.

Kapılara duyuru notu asıldı

Tutuksuz dosyalar ertelenirken, tutuklusu bulunan dosyaların ise görülmeye devam edeceği öğrenildi. Bazı duruşma salonlarına da bu kapsamda bilgilendirme notu asıldığı görüldü. Kapılara asılan duyurularda, “Koronavirüs (Covid-19) olarak bilinen bulaşıcı hastalık sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun ve de Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun 13/03/2020 tarihli önerileri doğrultusunda, mahkememizdeki dava ve işler ile ilgili aşağıdaki kararların alınması gerekmiştir” denildi.

Tehlike azaldığı takdirde eski sisteme geri dönülecek

Duyurularda, tarafların huzurunda duruşma yapılmayacağı, tanık dinlenmeyeceği, karar aşamasında olan dosyalarda her iki tarafın açık talebi ile yokluklarında karar verilebileceği ve hastalık tehlikesinin azalması halinde mahkemelerin eski çalışma düzenine döneceği belirtildi.

Tutuklu sanıkların da SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılacakları öğrenildi.

Anadolu Adalet Saray'ında da duruşmalar ertelendi

Kartal'daki Anadolu Adalet Saray'ında korona virüsünden korunmak için alınan tedbirler kapsamında bazı duruşmalar ertelendi. Adliye binasında dezenfekte çalışmaları ise sürerken duruşma salonların girişine “Korona virüsü nedeniyle duruşmalar yapılmayacaktır” yazısı asıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER