Kremlin'den flaş açıklama: 'Rusya ile Türkiye arasında çatışma çıkması bu şekilde önlenebilir'

İdlib'de yaşanan gerilimden sonra açıklamarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile Türkiye'nin doğrudan çatışma riskini orduların yakın teması ve diyaloğu sayesinde en aza indirgeyebileceklerini umduklarını söyledi.

Kremlin'den flaş açıklama: 'Rusya ile Türkiye arasında çatışma çıkması bu şekilde önlenebilir'

Gazeteciler, basın toplantısında Peskov'a Rus ve Türk askerlerinin İdlib'de birbirlerine çok yakın mesafede bulunması nedeniyle Rusya ile Türkiye arasında doğrudan çatışma riskinin ne kadar yüksek olduğunu sordu.

Peskov, "İki ülkenin orduları arasında gerçekleştirilen yakın temas ve diyalog sayesinde bu riski önemli şekilde indirgeyebileceğimizi umuyoruz" yanıtını verdi.

Peskov, BM Suriye Araştırma Komisyonu'nun Rusya'nın İdlib'de savaş suçu işlediğine dair suçlamalarını kesin bir dille reddetti.

Peskov, "Bu suçlamaları kesinlikle reddediyoruz. Bu suçlamalar, İdlib'deki teröristler Suriye ordusuna karşı saldırıya başladıktan 1-2 gün sonra yöneltildi. Hiçbir komisyonun sahada olan bitenler hakkında güvenilir bilgi elde edemeyeceği aşikar" dedi.

Komisyonun raporunda terör örgütlerinin eylemleri hakkında hiçbir hususa yer verilmediğini ve bunun bu komisyonun çıkarımlarını 'en azından tek taraflı' yaptığını kaydeden Peskov, suçlamaları kesinlikle kabul etmediklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2020, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER