Kurtuluşun simgesi 9 Eylül

Türk ordusu, Büyük Önder Atatürk'ün "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri" emrini 9 Eylül'de yerine getirerek İzmir'in işgaline son verdi.

Kurtuluşun simgesi 9 Eylül

Başkomutanlık Meydan Muharebesi'yle düşmanın ana kuvvetlerini yok eden Türk ordusu, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal'in tarihi ''Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri'' emriyle 9 Eylül 1922'de İzmir'in 3 yıl 3 ay 24 gün süren işgaline son vererek, Lozan Barış Antlaşması'na uzanan tam bağımsızlığın yolunu açtı. 

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu, Birinci Dünya Savaşı sonunda, itilaf devletleri ile Osmanlı Devleti arasında 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile işgal edilen Anadolu'nun kurtuluşunun simgesi oldu. 

Anadolu'nun işgali karşısında Türk milletince başlatılan, Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasıyla kısa sürede merkezi bir nitelik kazanan kurtuluş mücadelesinde arka arkaya kazanılan Birinci ve İkinci İnönü, Aslıhanlar-Dumlupınar ve Sakarya Meydan muharebeleri ile yurdun kurtarılması yolunda önemli adımlar atılmış, ardından da büyük bir dikkat ve titizlikle hazırlanan taarruz planı ''Başkomutanlık Meydan Muharebesi'' adıyla 26 Ağustos 1922 sabahı uygulamaya konulmuştu. 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'ta dile getireceği ''Ya istiklal ya ölüm'' parolasıyla hareket eden Türk ordusu, bu muharebenin 30 Ağustosta zaferle sonuçlanmasından sonra yine Başkomutan Gazi Mustafa Kemal'in 31 Ağustosta Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak, Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü, ordu komutanları Yakup Şevki Subaşı ve Nurettin paşalar ile Çalköy'deki karargahında yaptığı toplantının ardından 1 Eylülde yayımladığı bildiride verdiği tarihi emirle düşman birliklerini Anadolu'dan tamamen atmak için harekete geçti. 

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal'in 1 Eylülde ordulara yayımladığı bildiride yer alan ''Bütün arkadaşlarımın Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü, yiğitlik ve yurtseverlik kaynaklarını yarışırcasına esirgemeden vermeye devam eylemesini isterim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri'' emriyle üç koldan Anadolu'yu işgalden kurtarmak için harekete geçen Türk ordusu, 9 Eylül 1922'de İzmir Kemalpaşa'ya ulaştı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER