Marmara bölgesiyle ilgili korkutan uyarı, yeri de açıklandı: Zamanı geldi, deprem olacak!

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fadime Sertçelik, depremle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu

Marmara bölgesiyle ilgili korkutan uyarı, yeri de açıklandı: Zamanı geldi, deprem olacak!

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fadime Sertçelik, beklenen Marmara depreminin zamanının geldiğini ileri sürdü.

Sertçelik, "Kuzey Anadolu Fayı miladını doldurdu. İstanbul'da, bir deprem bekliyoruz. Belki Marmara içerisinde ya da Güney kolu üzerinde Marmara'yı etkileyen bir deprem söz konusu olacaktır" dedi.

"Umarım bölgede bu depremlere hazırlık olur. Düzce'ye de açıkçası yaralanma bile olmaması konusunda sevindim. Beklentimiz aslında İstanbul ya da Marmara'yı etkileyen bir depremdi. Bu tür görüntülerle oluşacak büyük depremi atlatmak" diyen Sertçelik, "Ayrıca kültürel varlıklarımız açısından da depremi dikkate almak zorundayız. Depremde hasar aldıklarında onları geriyle getirmemiz söz konusu olmayacaktır.  Depremde en çok hasar alan camilerin minareleri oluyor. Halihazırda var olan minareler. Kültürel mirasımızı oluşturan yapıların mutlaka deprem yönünden incelenip ele alınması ve bunlarla ilgili çözümler üretilmesi aslında çok önemli" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER