Marmara'ya önemli deprem uyarısı: Kaç şiddetinde olacağı bile açıklandı

Balıkesir'in Gönen ilçesinde 21 Temmuz'la meydana gelen 4.6 şiddetindeki depremden sonra bölgede incelemelerde bulununan deprem araştırmacısı Ahmet Yakut'tan önemli bir açıklama geldi

Marmara'ya önemli deprem uyarısı: Kaç şiddetinde olacağı bile açıklandı

Balıkesir'de 21 Temmuz'da Gönen ilçesine bağlı Tahtalı Mahallesi merkezli 4.6 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti.

Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, bölgede incelemelerde bulunduktan sonra elde ettiği sonuçları sosyal medyada Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezi adlı sayfasında duyurdu.

Ahmet Yakut, "Uzun zamandır susmuş ve yeniden canlanmış bir fayı inceledim diyebilirim bugün. Sarıköy fayı, Sarıköy'ün kuzeydoğusundan Çanakkale'nin Çan ilçesine uzanan yaklaşık 60 kilometrelik bir fay hattı. Bu fay en son 1983 yılında 5.9 ve 6.1 arasında deprem üretmiş. O tarihte Biga Depremi olarak geçiyor. Daha sonra ise bir deprem yapmamış. 60 kilometrelik bir fayın canlanması 4.6'lık öncü bir şok olabilir. Çan-Yenice hattı en sonra 1953'de 7.2'lik depremden sonra susmuştu. O fayın değil ama bu Sarıköy fayının daha çok tehlike arz ettiğini görmekteyim. Bu fay 4.1 ile 5.1 arasında normal depremler üretebilir ama 6.3 ve 6.4'lük depremleri de bu fayın üzerinde görebiliriz" ifadelerini kullandı.

Yakut, "Bölgeyi iyi incelemek lazım. Yapı stokunu konuşmak lazım. Yapılar genelde eski. Burada 5.5 değerindeki bir deprem bile binalara önemli derecede zarar verecek sonuçlar çıkartır. 6 ve 6.5'lik depremlere ne kadar hazırız biraz da onu sormak lazım. Balıkesir'in kuzeyi yani bizim de şu an bulunduğumuz bölgede iyice bir sıkışma var. Sarıköy fayı olsun, Biga-Yenice fayı olsun, Çanakkale Ayvacık'ı da saymak lazım. Özellikle Sarıköy fayı, fazla da uzak değil, konuşulacak yerler arasında. Dikkatli olmak lazım" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER