Mersin'de hava saldırısı alarmı! Sirenler çaldı, halk panikle sokağa fırladı

Mersin'de, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) İkaz ve Alarm Sistemi (İKAS) Projesi kapsamında deneme amacıyla çalan yüksek sesli siren ve hava saldırısı ikazı, tedirginliğe neden oldu. Vatandaşların paniğe kapıldığı görüldü

Mersin'de hava saldırısı alarmı! Sirenler çaldı, halk panikle sokağa fırladı

Mersin'de Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD), "İkaz ve Alarm Sistemi (İKAS) Projesi" kapsamında, hava saldırıları, radyoaktif serpinti tehlikesi, afetler ve acil durumlar için kurulumu tamamlanan erken uyarı sistemleri test edildi.

Test kapsamında kent merkezi ve ilçelere kurulan sistemler aracılığıyla sesli anonslar yapıldı, siren çalındı. 

Çalışma öncesi vatandaşların endişeye kapılmaması için testin deneme amaçlı olduğuna dair bilgilendirici anonslar yapıldı. Ancak buna rağmen sirenler çalınca paniğe kapılan vatandaşların bazıları sokağa fırladı.

Mersin Valiliğinden uygulamaya ilişkin yapılan açıklamada, “AFAD tarafından hayata geçirilen İKAS Projesi yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında, bugün saat 13.30’da ilimiz genelinde yapılacak olan ikaz ve yüksek sesli siren sesleri, test amaçlı yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın, bu testlerden dolayı endişeye kapılmaması önemle rica olunur.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER