Meteoroloji illerin adını sayıp uyardı: Kuvvetli yağmur geliyor, sel ve bu baskını tehlikesi var

Meteoroloji, haftalık hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Buna göre ülkenin büyük bir bölümünde kuvvetli sağanak yağış etkili olacak.

Meteoroloji illerin adını sayıp uyardı: Kuvvetli yağmur geliyor, sel ve bu baskını tehlikesi var

Meteoroloji Genel Müdürlüğü güncel hava durumu tahminlerini açıkladı.

5 günlük tahminleri içeren açıklamada, “(5 – 11 Haziran 2022) Hava sıcaklıklarının iç ve batı kesimlerde biraz azalarak mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor” denildi.

Kırıkkale, Kırşehir ve Ankara çevreleri ile Çankırı’nın güney ilçelerinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Hafta sonu iç Ege'de görülecek gök gürültülü sağanak yağışların; Denizli, Uşak, Afyonkarahisar, Muğla'nın iç kesimleri ile Aydın'ın doğusunda yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Genellikle öğle saatlerinden sonra başlayıp aralıklı ve yerel olarak gece saatlerine kadar kuvvetli olması beklenen yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının; önümüzdeki hafta başına kadar kuzey kıyı kesimler dışında ülkemiz genelinde etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının; Ankara’da 31-34, İstanbul'da 28-31, İzmir'de 32-34, Aydın'da 35-38, Antalya'da 29-30, Adana’da 34-35, Malatya’da 32-36, Diyarbakır’da 36-40 dereceler civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2022, 06:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER