MİT'ten nokta operasyon! PKK-YPG sözde tabur sorumlusu etkisiz hale getirildi

Milli İstihbarat Teşkilatı, Suriye’de gerçekleştirdiği özel bir operasyonla karargâhı Suriye/Şeddade’de bulunan Çavreş Tugayı Sabotaj Taburu Sorumlusu Amed Dorşin kod Eyyüp Yakut’u etkisiz hale getirdi.

MİT'ten nokta operasyon! PKK-YPG sözde tabur sorumlusu etkisiz hale getirildi

Amed Dorşin kod Eyyüp YAKUT, Türkiye’de gösterdiği faaliyetler ve Suriye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik gerçekleştirdiği eylemleri nedeniyle Milli İstihbarat Teşkilatı’nın hedef listesine girdi.

Yeri ve faaliyetleri tespit edilen Amed Dorşin kod Eyyüp YAKUT, bir süre saha ajanlarının takibine alındı. E.YAKUT’u etkisiz hale getirme amacıyla hassas bir planlama ve takibin sonunda uygun fırsatta operasyon için eyleme geçildi.


Bu çerçevede MİT, Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği nokta operasyonda Amed Dorşin kod Eyyüp YAKUT’u etkisiz hale getirildi.
Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre Eyyüp YAKUT 2010’da Muş bölgesinde PKK’nın gençlik yapılanması DYG (Devrimci Yurtsever Gençlik) bünyesinde faaliyet göstermişti. Yaklaşık 3 yıl sonra, 2013’te PKK kırsal kadrolarına katılan E.YAKUT Türkiye’de bir süre terörist faaliyetlerine devam etti.
2020’de Suriye/Ayn El Arap (Kobani)-Sırrin’de Dilovan Akademisi’nde eylem yapmak amacıyla Bomba Yapımı konusunda eğitim alan Amed Dorşin kod Eyyüp YAKUT 2020-2021 döneminde PKK/YPG Çavreş Kadro Tugayı Sabotaj Sorumlusu olarak Suriye’de faaliyet göstermeye devam etti.
Yapılan operasyonla, özellikle Barış Pınarı Harekât bölgesinde, güvenlik güçlerimize yönelik çok sayıda bombalı eylem ve sabotaj düzenleyen terör birliğinin başındaki Amed Dorşin kod Eyyüp YAKUT, MİT tarafından etkisiz hale getirildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2022, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER