MSB'den flaş açıklama: Türkiye'de eğitim gören Afgan askeri öğrenciler ne olacak?

Afganistan'da yönetimin Taliban'a geçmesinden sonra Türkiye'de eğitim gören Afgan askeri öğrencilerin durumları merak konusu oldu. Milli Savunma Bakanlığı konu hakkında açıklama yaptı.

MSB'den flaş açıklama: Türkiye'de eğitim gören Afgan askeri öğrenciler ne olacak?

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan Subayı Hava Muhabere Binbaşı Pınar Kara, bakanlıkta düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Türkiye'de eğitim gören Afgan askeri öğrencilerle ilgili açıklama yaptı.

Kara, şunları söyledi:

 "Gerek ikili gerekse NATO anlaşmaları kapsamında yurdumuza gelen Afgan askeri öğrenciler var. Bunlardan bir kısmı mezun olurken bir kısmının eğitimi sürüyor. Eğitimi devam eden askeri öğrencilerin durumuyla ilgili başlatılan çalışma devam ediyor." 

Binbaşı Kara, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında Afganistan'da 20 yıl ve Uluslararası Hamid Karzai Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu ise 6 yıl başarılı bir şekilde yürüttüğünü belirterek şöyle konuştu:

"15 Ağustos'ta Kabil'de yaşanan gelişmeler yerel halkta paniğe neden olmuş, ülkeyi terk etmek isteyen on binlerce kişi Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'na yığılmıştır. Hamid Karzai Havaalanında yaşanan karmaşaya diğer ülkeler ile birlikte müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askeri uçaklarımız ile bin 129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Yapılan görüşmeler, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarımızın tahliyesine karar verilmiştir. Afganistan'da kendisine tevdi edilen görevi başarıyla yerine getiren personelimizin ve malzemelerimizin tahliyesine 25 Ağustos tarihinde başlanmış, 48 saatten kısa sürede, 27 Ağustos'ta tamamlanmıştır. Ayrıca diğer ülke vatandaşlarının tahliyesine de gerekli destek sağlanmıştır. Kabil havaalanındaki yoğunluk ve gerginliğe rağmen tahliyenin kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi TSK'nın etkinliğini ve gücünü dünyaya bir kez daha göstermiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER