Mülteciler için Türkiye'ye para yardımında bulunacağı iddia edilen AB'den flaş açıklama!

Türkiye'nin sınır kapılarını açmasından sonra Yunanistan sınırına akın eden binlerce mülteci sebebiyle başta Yunanistan olmak üzere durumdan endişelenen tüm Avrupa ülkeleri için Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'ye yeni yardım paketi hazırlığı yapmaları gerektiği söyledi

Mülteciler için Türkiye'ye para yardımında bulunacağı iddia edilen AB'den flaş açıklama!

Türkiye'nin sınır kapılarını açmasından sonra Yunanistan sınırına akın eden binlerce mülteci sebebiyle başta Yunanistan olmak üzere durumdan endişelenen tüm Avrupa ülkeleri için Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep BorrellTürkiye'ye yeni yardım paketi hazırlığı yapmaları gerektiği söyledi.

170 milyon euro yardım

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Suriye’de insani koşulların iyileştirilmesi için 170 milyon euro yardım yapacağını açıklamıştı. Bu paranın 500 milyon euro ile ilişkilendirilmediği ifade ediliyor.

'Baskı unsuru olarak kullanılmamalı'

Yunanistan cephesi yana yakıla AB’den destek isterken, Josep Borrell’den sıcak açıklamalar geldi.

Mültecileri pazarlık konusu olarak göremeyeceklerini belirten Borrell, “Mali yardım konusunu tartışacağız. Türkiye’nin büyük bir yükü var ve bunu anlamak zorundayız. Ancak öte yandan mültecilerin baskı unsuru olarak kullanılmasını kabul edemeyiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER