Ne olacak şimdi: Polisin kestiği sokağa çıkma yasağı cezasını mahkeme iptal etti!

Adana'da sokağa çıkma yasağı nedeniyle bir kişiye polisin kestiği para cezasını mahkeme iptal etti. Karar emsal niteliği taşıdığı için kesilen yüzlerce cezanın ne olacağı merak konusu oldu

Ne olacak şimdi: Polisin kestiği sokağa çıkma yasağı cezasını mahkeme iptal etti!

Adana'da bir vatandaş, koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mayıs günü sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği diye polisler tarafından kesilen 789 liralık para cezasına avukatı Mahmuk Akgül aracılığı ile itiraz etti.

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği de emsal niteliğinde bir karar vererek, idari para cezasının iptaline hükmetti. 

Mahkemenin kararında, Umum Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının mülki amir tarafından verileceğinin hükme bağlandığı anımsatıldı.

Mahkeme kararına göre; polis, “sokağa çıkma ya da maske takmama yasağı gibi salgın sürecinde toplum sağlığını tehlikeye atan bir vatandaşın” yasaya aykırı eylemini tutanakla tespit edecek, ceza ise valilik ya da kaymakamlık tarafından kesilecek.

Kararda, “bu kanunun ihlali durumunda kolluk görevlilerinin ancak ihlal tespit tutanağı tutabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” belirtildi.

Kararı değerlendiren Avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olup sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme yerinde bir kararla salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur“ dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 18:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER