Ne yaptın kaynana: Testinin pozitif çıktığını sakladı, düğünde göbek attı, herkese korona bulaştırdı

Akılalmaz olay Bursa'da yaşandı. Koronavirüs testi pozitif çıkınca evde karantinaya alınan kadın, buna rağmen kızının düğününe katıldı, kalabalığa karışıp eğlendi 

Ne yaptın kaynana: Testinin pozitif çıktığını sakladı, düğünde göbek attı, herkese korona bulaştırdı

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde koronavirüs testlerindeki pozitiflik oranı artınca filyasyon ekipleri  hastalara "“Nerelere gittiniz, en son hangi toplu davete katıldınız, kimlerle temas ettiniz” sorularını yöneltti.

Hastaların düğüne gittiklerini belirtmesi üzerine akılalmaz olay ortaya çıktı. Test sonuçlarının pozitif çıkmasının ardından düğün sahipleri araştırılmaya başlanınca, düğün sahibi kızın annesinin pozitif vaka olduğu ve ev karantinasına alındığı belirlendi.

 Yeni Dönem gazetesinden Lale Akasoy‘un aktardığına göre Kovid-19 testi pozitif olan düğün sahibi kızın annesi, “Hastalığım bilinirse düğüne kimse gelmez” diyerek bu durumu davetlilerden gizledi.

Üstelik düğüne de katılıp kalabalığa karıştı, oynayanlara da katıldı.

Hastalık, düğüne katılan konuklara gelinin annesinden bulaşırken, resmi kayıtlara da ‘Temas yeri düğün’ olarak geçti.

İl Sağlık Müdürlüğü haberlerin çıkması üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklamada " Osmangazi ilçesinde 2 Ağustos tarihinde nişan cemiyeti geçmişi olan erkek hastanın olduğu görülmüştür. Bu kişi katıldığı nişan sonrası, şikayetlerinin başlaması üzerine 4 Ağustos'ta Çekirge Devlet Hastanesine başvurmuştur. Hastaya yapılan PCR testinin 6 Ağustos'ta pozitif çıkması üzerine kişinin tüm temaslıları filyasyon ekiplerimizce tespit edilmiştir. O tarihten itibaren tüm temaslı hastalar izolasyon altına alınmış olup, takibi ekiplerimizce yapılmaktadır. Osmangazi ilçemizde bu nişan cemiyetine bağlı tek odak kaynaklı vaka artışı yoktur. Olayda bahsi geçen kayınvalidenin ise hiçbir semptom göstermediği, 6 Ağustos'tan itibaren sadece temaslı olarak izolasyona alındığı tespit edilmiştir.

Filyasyon çalışmaları esnasında kişilerin son dönemde temas ettiği kişiler kendilerine sorulmakta, bu sorgulama esnasında kişiler kendi şüphelerini beyan etmektedir. İnsanlar filyasyon sorgulamasında temas bilgilerini vermekten bazen kaçınmaktadır. Bu tarz durumlara filyasyon süreçlerinde sıkça rastlanmaktadır. Bu yüzden olayın sadece buradan kaynaklandığını bilebilmek mümkün değildir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 22:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER