OdaTV iddianamesi tamam: Devlet sırlarına karşı suç, MİT kanununa muhalefet

OdaTV iddianamesi tamamlandı. Şüphelilerin "Devlet Sırlarına Karşı Suçlar" ve "MİT kanununa muhalefet" iddiasıyla 8 yıldan 19 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

OdaTV iddianamesi tamam: Devlet sırlarına karşı suç, MİT kanununa muhalefet

MİT görevlisi şehidin cenaze töreni görüntülerini yayınladıkları gerekçesiyle aralarında OdaTV yöneticileri Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ile Yeniçağ yazarı Murat Ağırel’in de bulunduğu 8 kişi hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı ve iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 1'i firari, 6'sı tutuklu toplam 8 gazeteci şüpheli olarak yer aldı. 

İddianamede şüphelilerin, “Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama, İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçlaması yapıldığı öğrenildi. 

8 şüpheliye “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar” ve “MİT Kanununa muhalefet etme” suçlamasıyla 8 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi. İddianamede yer alan firari şüphelinin bir gazeteci olduğu belirtildi.

“MİT mensuplarının ve faaliyetlerinin ifşa edilmesi edilmesi” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında OdaTV yöneticileri Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, OdaTV muhabiri Hülya Kılınç, Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ile Yeni Yaşam gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik tutuklanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER