Patates'in tarla satış fiyatı buysa tüketici yandı!

Bursa'daki kırsal Kurşunlu Mahallesi yolu üzerinde patates hasadı başladı. Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, patates tarlasında incelemelerde bulundu. Çelik inceleme sonrası patatesin tarla satış fiyatı ve tüketiciye ne kadara satılacağı hakkında bilgi verdi.

Patates'in tarla satış fiyatı buysa tüketici yandı!

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, "Bildiğiniz gibi, burası hatırı sayılır derece patates ekilen bir bölgeydi. Bu uzun yıllar devam etti. Özellikle son 5 yıldır azala azala 3 bin dekara kadar düştü." dedi.

"MÜTHİŞ BİR ZARARA UĞRATIYOR"
Çelik, "Düşüşün sebebi patatesin bir sene para kazandırıp, bir sene kazandırmaması. Tabi ki patates para kazandırmadığında maliyetleri yüksek olduğu için çiftçiyi müthiş bir zarara uğratıyor." diye konuştu.

SÖZLEŞMELİ PATATES EKİMİ 
Çiftçinin zarardan kurtulmak için sözleşmeli patates ekimi yaptığını ifade eden Çelik, "Şu anda yüzde 70’i sözleşmeli, yüzde 30’u ise bireysel ekim yapıyor. İnegöl’de ÇKS’ye kayıtlı olarak 3 bin dekar patates ekimi var. Kayıt dışı da bin dekar var. Dönümünden 3 ton ürün alınıyor. Önceki yıllarda 4-4,5 tonlara kadar çıkmıştı." diye konuştu.

Çelik şöyle devam etti: Bu sene yağmurların sürekli devam etmesi, güneşin olmamasından dolayı dekar başına 1 ton verim düşüklüğü söz konusu.

İŞTE TARLA FİYATI, PEKİ TÜKETİCİ NE KADARDAN ALACAK?

 "Toplam da 4 bin dekar alanda 12 bin ton civarından bir ürün alınması bekleniyor. Çiftçimiz fiyatlardan memnun. Şu anda çiftçimiz kilosunu 7,5 liradan veriyor."

"Tarlada bu fiyatlar olunca tüketicinin 12-13 liradan aşağıya yiyemeyeceğini buradan anlıyoruz"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER