Prof. Dr. Ahmet Ercan il il, ilçe ilçe tek tek saydı: Bu bölgelere deprem geliyor!

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremden sonra bir uyarı da Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan geldi

Prof. Dr. Ahmet Ercan il il, ilçe ilçe tek tek saydı: Bu bölgelere deprem geliyor!

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki tepremin artçıları sürerken, ünlü deprem uzmanı Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, çarpıcı açıklamalar yaptı.

Ahmet Ercan, Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in sorularına cevap verirken şu ifadeleri kullandı:

- Deprem beklenen yerlere baktığımızda Muş, Varto, Bingöl, Erzincan, Erzurum bölgeleri öncelik aldı.

- Çünkü Doğu Anadolu fay kırığı en sonunda Kuzey Anadolu fay kırığı ile birleşti. Doğu Anadolu kırığı üzerinde deprem yoğunluğu yüzde 13 iken Kuzey Anadolu kırığında yüzde 53 oldu.

- Dolayısıyla Doğu Anadolu kırığı bir canavarla birleşmiş durumda. Gerginlik buraya aktı ve bu bölge tetik durumunda. Buralara önem verilmesi gerekir.

- Burada önemli olan yerlerden Niksar, Reşadiye, Amasya ve Merzifon’a dikkat.

- Gelecek 10 yıl içinde Sakarya çukuru, Kaynaşlı, Düzce, Adapazarı, Akyazı ve İznik bölgelerinde deprem duyarlılığı yüksek alanlar.

- Marmara’nın güneyinde Bandırma, Gönen doğrultusu, Balıkesir ve Sındırgı arası gergin.

- Özellikle Aydın-Büyük Menderes çukurunun bulunduğu Denizli'den başlayıp Nazilli, Aydın, Kuşadası, Söke, Simav ve Sisam Adası’nın bulunduğu kesim gergin.

- Güney Ege yayı olarak aldığımız Dalma Batma kuşağının Girit, Rodos, Fethiye, Finike, Kaş ve Marmaris kesiminde gerginlik birikimi var. Ege sularında son bir yıldır bu gerginlik Ege’nin doğusuna doğru kayma eğiliminde.

- Çameli’nin bulunduğu kesimden Burdur, Isparta büklümü Beyşehir, Afyonarahisar’ı çekince altına sokacak nitelikte. Diğer bir bölüm ise Hatay, İskenderun, Antakya, Ölüdeniz kırığı çok uzun süredir geriliyor.

- Çukurova’nın bulunduğu kesimde Osmaniye, Adana ve Ceyhan uzun süredir bir deprem üretmiyor.

- Bu gelecek olan yeni deprem yukarıda saydığım yerlerden hepsinde olacak ama hangi sırayla olacağını kestirmek güç. Buralara dikkat etmek şart.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER