Prof. Dr. Şükrü Ersoy bir bölgeyi uyardı: Büyük bir deprem bekliyoruz!

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Türkiye'yi de bağlayan Akdeniz kuşağı, 8.0'den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip. Deprem Girit Adası bölgesini daha fazla etkiler ancak Türkiye'yi de dolaylı yönden ciddi şekilde etkileyebilir" diye konuştu

Prof. Dr. Şükrü Ersoy bir bölgeyi uyardı: Büyük bir deprem bekliyoruz!

Yunanistan'ın Girit Adası'nın olduğu bölgede yaşanan deprem hareketliliği sürüyor. Dün sabah saatlerinde yaşanan 4.8 büyüklüğündeki depremle güne uyanan ada sakinleri, ilk depremin ardından çok sayıda artçı depreme şahit oldu.

Bölgede geçtiğimiz haftalarda da 6,4 büyüklüğünde şiddetli bir deprem yaşanmıştı. Bu depremlerle alakalı Prof. Dr. Şükrü Ersoy değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un açıklamaları şu şekilde;

Akdeniz'deki depremlere şöyle bakmak lazım, sadece Girit Adası için düşünmek doğru değil. Burada bir alan var. Bu hat için konuşmak gerekir. Batı'da İyonya Denizi'nde başlıyor bu hat, güneyde Girit, Kerpe ve Rodos Adası oralardan Fethiye'ye doğru giden derin bir çukur var.

Ege'ye ve Anadolu'ya doğru dalan bir çukur. Hatta Rodos Adası'nın yanındaki çukur 4 bin 500 metre Akdeniz'in en derin yeri, burası bir tesadüf değil. Bir yitim zonu olduğu için.

Burasını dünyadaki yerlere benzetmek gerekirse Japonya, Şili ve Endonezya deprem mekanizmasına benzetebiliriz. Yani dünyanın en tehlikeli yerlerine benzetebiliriz. Dolayısıyla Türkiye'yi ilgilendiren bu kuşak, 8.0'den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip. Burada büyük depremler bekleniyor.

365 yılıdepremi 8.6 büyüklüğündeki bu depremde Hitit Adası'nın batısında gerçekleşiyor ve adayı 9 metre havaya yükseliyor. Bu saydığımız bölge özellikle Girit civarı, üçlü tehlikeli ile karşı karşıya deprem tsunami ve volkanizma bunun üçünü de aynı anda üretebilir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER