Prof. Okan Tüysüz: 18 ilimiz fay hattında, buralarda her an 7 üzerinde deprem olabilir!

Deprem Bilimci Prof. Okan Tüysüz, Türkiye'nin her yerinde her an 7 üzerinde deprem olabileceğini açıkladı

Prof. Okan Tüysüz: 18 ilimiz fay hattında, buralarda her an 7 üzerinde deprem olabilir!

İzmir depreminden sonra gözler deprem olabilecek diğer bölgelere çevrilirken, Deprem Bilimci Prof. Okan Tüysüz flaş bir açıklamada bulhundu.

Tüysüz, Habertürk'ten Alper Uruş'u sorularını yanıtlarken şu ifadeleri kullandı:

- Beni korkutan yer Türkiye'nin tamamı. Öncelikli olan yer tabii ki; Marmara Bölgesi. Hem nüfus yoğunluğu hem beklenen depremin büyüklüğü hem de ekonomik olarak Türkiye'nin can damarının İstanbul'da atması nedeniyle... 

- Bunun dışında Bingöl Yedisu kırılmaya çok yatkın. Yine Palu (Elazığ) civarı, Hatay-Kahramanmaraş arası benim kırılmasını beklediğim fay hatları. Bu hatların hepsinde 7 ve 7 üzerinde bir deprem yaratabilir.

- Türkiye'de 550 tane bilinen diri fay hattı var. Türkiye'nin 18 ili ise aktif fay hattının üzerinde... Bu kentlerimiz; Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya.

- Depreme hazırlıktan başka bir şey yapamayız. Bir afet kültürünün geliştirilmesi deprem, sel, çığ, kuraklık gibi tüm afetleri kapsayacak biçimde önlemlerin alınması gerekiyor. İkincisi de deprem açısından bakacak olursak yönetmeliğe uygun olmayan yapılaşmanın mutlaka önüne geçmeliyiz; başka yol yok.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER