RTÜK’ten televizyon kanallarına koronavirüs önerisi!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, TV kanallarındaki koronavirüse yönelik tartışmaların yapıldığı programlara kimlerin konuk olacağını hususunda Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü ile iletişime geçilmesini önerdi

RTÜK’ten televizyon kanallarına koronavirüs önerisi!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, TV kanallarındaki koronavirüse yönelik tartışmaların yapıldığı programlara kimlerin konuk olacağını hususunda Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü ile iletişime geçilmesini önerdi.

Toplumda korku ve infiale neden oluyor

İran’da 16 kişinin ölümüne neden olan virüsün sınır komşusunda etkinliğini artırması tüm ülkede endişeleri artırırken, virüsün yayılması, alınabilecek önlemler, gelişimi, birçok TV kanalında tartışma konusu haline geldi. RTÜK ise kanallarda yapılan programların toplumu bilinçlendirmek yerine endişe yarattığını belirten bir yazı paylaştı

RTÜK’ün TV kanallarına gönderdiği yazı şu şekilde:

Son zamanlarda Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan ve uluslararası bir salgın halini alan koronavirüsün sebep olduğu hastalık ve ölümler başta olmak üzere sağlıkla ilgili konularda birçok program veya haber bülteni yayınlanmaktadır. Sağlık programları veya haber bültenlerine konuk olarak katılan veya telefonla bağlanan uzmanlardan bir kısmının sarf ettiği yorumların kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumda korku ve infiale sebep olduğu; halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi noktasında amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür yayınlarla kamusal yayıncılığın temel ilkelerinden biri olan toplumun haber alma özgürlüğünün sağlanması amacından uzaklaşıldığı; gerek uzmanlarca yapılan yayın denetimleri esnasında gerekse de Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından tespit edilmiştir. 

Yukarıda bahsedilen yayınların bazılarının Bakanlığın bu politikasına da zarar verebileceği değerlendirilmektedir.

Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği veya Üst Kurulumuz Sağlık Masası Birimlerinden İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Dr. Hülya Köksal ile her zaman iletişime geçebilecekleri hususunda bilgilerinizi rica ederim. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER