Rus televizyonunun bu çirkinliği cevapsız mı kalacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türk heyetinin Putin'le görüşmek için gittikleri Kremlin Sarayı'nda beklerken çekilen görüntülerinin Rus devlet televizyonundan kronometre koyularak yayınlanmasına tepkiler büyüyor

Rus televizyonunun bu çirkinliği cevapsız mı kalacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib konusunu görüşmek için Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'le görüşmek için Moskova'ya gitmişti.
Görüşmenin saatinin önceden belirlenmesine rağmen Erdoğan ve beraberindekiler Kremlin Sarayı'nda görüşmeyi beklerken Rusya'nın devlet televizyonu tarafından görüntüleri çekilmişti. Bu görüntüler daha sonra altına kronometre konularak yayınlanmıştı.

Buna yönelik tepkiler sürerken, Habertürk yazarı Sevilay Yılman, "Rus televizyonunun bu çirkinliği cevapsız mı kalacak?" başlıklı bir yazı yazdı.

Yılman yazısında Putin'in daha önce Almanya başbakanı Merkel'i, Papa'yı, ABD Başkanı Trump ve İsrail eski başbakanı Peres'i de bu şekilde beklettiğini hatırlattı ve "Denilene göre son 20 yıldır Rusya'yı yöneten Vladimir Putin kendisini ziyarete gelen dünya liderlerini; “Ben sizden daha güçlüyüm” demek için kasıtlı olarak bekletiyor. Ancak başka bir ayrıntı var. O da şu; Daha önce beklettiği liderlerle ilgili elinin altında olan devlet televizyonunda böyle özel çalışılmış herhangi bir yayın yok. Bu ilk! Esas sorun da bence bu zaten. Bizim TRT gibi bir yapıya sahip olan Vesti News’in besbelli ki çok önceden hesaplayarak kayıtlara geçtiği o görüntüleri kronometre eşliğinde döndüre döndüre yayımlanması. Amacı benim ülkemin Cumhurbaşkanı’nı ve yanındaki heyeti ezikleme niyeti olan o yayın her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi beni de derinden yaraladı. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı’nın beklemekten yorulup bir süre sonra sandalyeye oturma anları ve Rus kameramanların o anları en yakından yansıtma çabaları filan...Bazıları, ki, bunlar tabii ki Erdoğan’a ve iktidarına muhalif olanlar… Onlar bu görüntüleri ağızlarının suyu akarak, büyük zevkle seyretmiş olabilirler ama samimiyetle söylüyorum benim içim büzüldü. O muameleye maruz kalan Cumhurbaşkanı, kabinesi değil de…Sanki babam ve kardeşlerim, ailem gibi bir hisse kapıldım" ifadelerini kullandı.

Yılman şöyle devam etti:

"O nedenle kimse bizden hiçbir şey olmamış gibi davranıp, Rus devlet televizyonunun yaptığı bu çirkin kompozisyonunu görmezden gelmemizi beklemesin lütfen. Yapılanın aynı şekilde iadesini istemek anamızın ak sütü gibi hakkımızdır! Erdoğan’ın geçmişte yaşanmış olaylar karşısında birçok kereler kullandığı deyim gibi…Men dakka dukka yani! Naçizane fikrim küstahlıkta, terbiyesizlikte adeta nirvanaya vuran Rus TV’sine diplomatik teammüllere uygun ancak hepimizin içini soğutacak biçimde karşı bir cevap vermelidir Türkiye!"

Sosyal medyada bu konuyla ilgili yapılan yorumlara da tepki gösteren Yılman, "Tamam anlıyorum bir taraftar olarak Rus TV’sinin bu iğrençliğinin muhalefetin bazı kesimlerinde siyasi argüman olarak kullanılmasının önüne geçmek için kendilerini heder edercesine çabalıyorlar ama…Bir dakika kardeşim! Sulandırmayın artık. Yeter lütfen. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı’na ve ülkenin iradesinde söz sahibi olan heyete yapılmış bu alçakça tavır ile ilgili bırakın da adam gibi tepkimizi gösterelim. Bırakın da canımızı acıtan bu olayla ilgili içimizi boşaltalım. Çünkü değil Putin’in Rusya’sının, bir televizyonunun...  Dünyanın hiçbir ülkesinin liderinin ve onun kontrolünde olan bir televizyon kanalının benim ülkemin Cumhurbaşkanı’nı ve heyetini böyle aciz ve zavallı durumda gösterme hakkı yoktur!
Olduğunu sanıyorsa da cevabını misliyle vermek boynumuzun borcudur!" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER