Rusya'nın kota doldu diyerek almadığı domatesler çöpe gitti!

Türkiye'ye verilen 150 bin tonluk kotanın dolduğu gerekçesiyle Rusya’nın almadığı domatesler, 28 gün boyunca bekledikten sonra çöpe gitti

Rusya'nın kota doldu diyerek almadığı domatesler çöpe gitti!

150 bin tonluk kotanın dolduğu ve bu sebeple Rusya’nın almadığı domatesler 28 gün bekledikten sonra çöpe gitti.

İdlib meselesi domatesi vurdu

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Kınık Toptancı Hali’ne gelen domateslerin büyük bölümünün ziyan olduğunu söyleyen CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Rusya Tarım Bakanlığı'nın Türkiye'den kendilerine yapılan ihracatın 144 bin tonda olduğu açıklamasını hatırlatarak şunları söyledi: “Yıllık 1 milyon ton domates ihtiyacı olan Rusya, neden kapıdaki domateslerin çürümesine yol açtı? İdlib sürecinin buna etkisi nedir? İdlib meselesi bizim domatese kadar geldi mi?”

İki kere vergi ödüyorlar

Öte yandan, domatesleri geri dönen bir ihracatçının hem Rusya'ya giderken hem de dönüşte iki kere vergi ödemekten şikayet ettiğini aktaran Özer, “Kınık Toptancı Hali'nden 24 Ocak'ta yola çıkan ve Samsun üzerinden Rusya'ya giden sebze TIR'ı 19 Şubat'ta Samsun'a gelmiş. Deniyor ki, çıkarken gerekli analizleri yapılarak vergileri ödenen domatesler için, bir de girişte analiz ettirilerek ithal vergisi alınmış.

Yani iki katı harcama yapılmış, diğer bir deyişle bir mağduriyet söz konusu. Rusya'nın aynı TIR'daki 8 palet kabağı aldığını ama 18 palet domatesi almadığını da söylediler. Bunu da ayrıca değerlendirmek gerek. Neticede elimizde yaklaşık bir ay süre ile Rusya'da bekletilen ve şimdi bir kısmı yurda dönen, bir kısmı da dönüş yolunda olan domatesler var” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Popüler Haberler