Seçim sisteminde önemli değişiklik: 51 bütünşehir reformu!

Yerel seçim düzenlemesinin detayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşkilat başkanlarına hitap ettiği ve istişareler gerçekleştirdiği toplantıda hazırlıkları tamamlanma aşamasında olan yerel yönetimler reformunun da konuşulduğu ortaya çıktı.

Seçim sisteminde önemli değişiklik: 51 bütünşehir reformu!

AK Parti'nin yerel seçimler için hazırladığı 51 bütünşehir reformunun detayları ortaya çıktı.

Sabah'tan Eda Işık'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantıda AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki yerel yönetimler reform paketi hakkında bir sunum yaptı. 

Çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğu ve yasalaşması halinde yerel seçimlerde vitrine çıkacak olan reform paketinin önemli bir bölümü de seçim bölgelendirme sisteminde 'BÜTÜNŞEHİR' uygulaması oldu.

Toplantıda 30 büyükşehir dışında kalan 51 ilin bütünşehir olması için çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Türkiye'de bütünşehir uygulaması büyükşehirlerin sayısının artırıldığı son uygulamada denendi ve halen yürürlükte. Bu sistemde şehir merkez ilçeleri dışında kendisine uzak ilçeleriyle de bir bütün olarak değerlendiriliyor ve tüm ilçelerdeki vatandaşlar bu kabul ışığında oylarını kullanıyor.

AK Parti'nin hazırladığı ve dün geniş katılımlı genel değerlendirmesinin yapıldığı son dakika düzenlemesini içeren taslakta imar ve planlama, belediyeler arası görev ve yetki devrinin yeniden düzenlenmesi, belediyelerin mali yapısı ve finansman, belediyelerin teşkilat ve personel yapısı, denetim ve şeffaflık, mali ve sosyal hakların yeniden düzenlenmesi başlıkları yer alıyor.

Yerel yönetimler reform paketi kapsamında belediyelerin ihtiyaç ve sorunlarının giderilmesi hedefleniyor. Ayrıca Belediyelerle ilgili mevzuat düzenlemelerinde de değişiklik yapılacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER