Sen önce kafana göre bir şapka bul! Yunan generalden Türkiye'ye skandal sözler

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlediği "Pençe Kılıç Harekatı" dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Floros, bu operasyonun Atina'ya bir mesaj olduğu yönündeki açıklamalara tepki gösterdi.

Sen önce kafana göre bir şapka bul! Yunan generalden Türkiye'ye skandal sözler

Daha kafasına göre bir şapka bile bulamayan Yunanistan Geneykurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros, Türkiye ile ilgili skandal bir iddia ortaya attı.

Kafasından her an düşebilecek şapkasıyla dikkat çeken general, Türkiye'nin Suriye'de terör hedeflerine yönelik başarılı hava harekatı sonrası açıklama yaptı.

Orgeneral Konstantinos Floros, ülkelerine savaş açmayı düşünenlerin yeni bir 'Maraton'la karşı karşıya kalacağına işaret etti. Türkiye'nin açıklamalarına ve Türkiye'deki üst düzey analistlerin Ankara'nın Suriye ve Kuzey Irak'taki operasyonunun "Yunanistan 'a bir mesaj" olduğu yönündeki açıklamalarına vurgu yapan Floros, bu sözlerinin Türkiye'ye dolaylı bir yanıt olduğunu belirtti.

Yunanistan'ın önde gelen yayın organlarından protothema.gr haber sitesinin okuyucularına duyurduğu haberde, "Yüksek moral, profesyonellik, kararlılık, sarsılmaz irade ama her şeyden önce silahlarınızın gücü ve ruhunuzun ateşi, bizi kim tehdit ederse etsin, Yunanistan'ın güçlü, özgür ve bağımsız kalacağının en iyi garantisidir. Ne zaman isterlerse gelmeye karar verirler" ifadelerini kullandı.

Floros konuşmasının devamında ise "Barış istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz, ama kim 'gelmek' gibi ölümcül bir hata yaparsa, yeni bir Maraton, yeni bir Salamis ve yeni bir 731 ile karşı karşıya kalacağını önceden bilsin. Eminim ki her bir Yunanlı geçmişte pek çok kez olduğu gibi ülkesini korumak için iyi mücadele verecek. Bir toprak zerresi için, bir kaya için, bir Yunan taşı için bile… Çünkü biz onlara sahip olmak için ağır bir bedel ödedik" dedi. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre silahlı Kuvvetler subaylarına seslenen Genelkurmay Başkanı, "Ülkemizi savunma cesareti bize atalarımızdan kaldı ve herkes tarafından biliniyor" dedi.

Floros'un bahsettiği Maraton: Yunanistan'a birinci Pers saldırısı sırasında, MÖ 490 yılında Platea'dan gelen destek birliğiyle takviye edilmiş Atina kuvvetleri ile General Datis komutasındaki Ahameniş Ordusu arasında Maraton Ovası'nda gerçekleşen bir muharebe. Pers Ordusu'nun yenilebileceğini gören Yunanlar, Perslere karşı daha bir özgüvenle savaşmıştır. Yunanlılar, Perslere karşı alınan zaferin bir bakıma Maraton Muharebesi ile başladığına inanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2022, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER