Şimdi Yunanistan ve Mısır düşünsün: Türkiye'den Akdeniz'de NAVTEKS ilanı

Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına anlaşmasına cevap gecikmedi. Türkiye, Akdeniz açıklarında denizcilik uyarı notu olarak bilinen yeni bir Navtex (NAVTEKS) ilan etti. 

Şimdi Yunanistan ve Mısır düşünsün: Türkiye'den Akdeniz'de NAVTEKS ilanı

Yunanistan ile Mısır arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına yönelik anlaşmaya Türkiye tepki göstermiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Biz sondaj çalışmalarına hemen başladık. Barbaros Hayrettin'i de görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar" demişti.

Türkiye'nin yanıtı sahada da gecikmedi. Türkiye, Akdeniz açıklarında denizcilik uyarı notu olarak bilinen yeni bir Navtex ilan etti. Uyarı notunda, 10-11 Ağustos arasında Akdeniz açıklarında atış eğitimleri gerçekleştirileceği belirtildi.

Deniz ve Hava Kuvvetleri'ne bağlı unsurların Ege ve Akdeniz'deki faaliyetleri ise devam ediyor. Uçak, helikopter, gemi ve denizaltılarla keşif, gözetleme uçuşları yapılıyor. Akdeniz'de sismik faaliyetler de sürüyor. Doğu Akdeniz'de bir fırkateyn Yavuz Sondaj Gemisi'ne, bir korvet de Barbaros Hayreddin Paşa Araştırma Gemisi'ne refakat ediyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Akdeniz'de durumsal farkındalığın sağlanması, gerçekleşebilecek terör saldırılarının tespit edilmesi ve caydırılması ile kapasite artırımını hedefleyen NATO'nun Deniz Muhafızı Harekâtı kapsamında bir deniz karakol uçağı da Akdeniz'in uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER