Sivas'ta HES kanalı patladı! Yaralılar var

Sivas'ın Koyulhisar ilçesinde HES kanalının patlaması sonucu D-100 kara yolundan geçen iki araç suya kapıldı, kurtarılan 6 kişi hastaneye kaldırıldı.

Sivas'ta HES kanalı patladı! Yaralılar var

Vali Salih Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HES kanalının patlaması sonucu D-100 kara yolunun su altında kaldığını belirtti. 

Patlamanın Koyulhisar'da gerçekleştiğini aktaran Ayhan, "2 araç kurtarıldı, alan taraması yapılıyor. 6 vatandaşımız sağ olarak kurtarıldı." diye konuştu. 

Suyun kesildiğini ve kapakların kapatıldığını dile getiren Ayhan, "Su tahliyesi yapılıyor. Kontrol altında ama başka vatandaşımız var mı yok mu ona bakıyoruz." dedi. 

Suşehri Belediyesi Arama Kurtarma Derneği Ekip Amiri Yalçın Kırılmaz ise şöyle konuştu: 

"Olay yerine geldiğimizde aşırı su vardı. Sesler, bağırtılar geliyordu. Sudan geçmek mümkün değildi, çok şiddetliydi. Aracın üzerinde 2 kişi yardım istiyordu. İp yardımıyla karşıya geçerek o kişiyi aldık. Akabinde araç sahibi 2 kişiyi daha suyun götürdüğünü bize bildirdi. Sesli arama yaparak yaklaşık 200 metre sonra yaşlı bir kadının sesini duyduk. Su boğazına kadar gelmişti, üşümüştü. Kadının yaklaşık 15 metre yukarısında 9-10 yaşında bir kız çocuğunu da alarak ambulansa sevkini yaptık." 

Patlama anında kara yolundan geçen İstanbul'dan İran'a seyreden otobüsteki yolculardan İran uyruklu Ahmad Kuçaki de arıza nedeniyle araçlarının durduğu sırada olayın meydana geldiğini, dere yatağında sürüklenen kişileri kurtardıklarını dile getirdi.

Yaralılar Ensar (35), Nusret (31), Aydanur (15), Nafiye (59) ve Ezgi Kula (9) ile Müslüm Çelik (66), ambulanslarla Suşehri Devlet Hastanesine kaldırıldı.  

"ÇOK BÜYÜK BİR FELAKETİ ATLATMIŞ VAZİYETTEYİZ"

Sivas Valisi Salih Ayhan da bölgeye gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı ve yaralıları ziyaret etti. 

Ayhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: 

"Öncelikle çok geçmiş olsun, çok büyük bir felaketi, afeti atlatmış vaziyetteyiz. En azından ilk etapta kontrol altına alınmış durumda. Özel bir teşebbüse ait HES kanalı patladı. Yoğun bir su akışı ve olağanüstü bir malzeme kütlesi yolu trafiğe kapattı. Bu esnada tespit ettiğimiz 2 aracımızı su dere kenarına attı. Su tahliyesi yapıldıktan, barajın kapısı kapatıldıktan sonra arkadaşlarımız hızlı şekilde müdahale etti. İki aracımızdaki 6 vatandaşımız sağ salim kurtarıldı. Şimdi vatandaşlarımız Suşehri Devlet Hastanesinde tedavi altında. Sevindirici tarafı şu an can kaybı yok. Biraz tahribat, mal kaybı, zarar var ama önemli değil." 

Daha da emin olmak ve hiçbir riske girmemek için tüm teknik ve bilimsel imkanlar kullanılarak termal kamerayla alan taraması yapıldığını aktaran Ayhan, "Bu taramayla emin olduktan sonra buradan ayrılacağız. Sabaha kadar arkadaşlarımız burada çalışacak. Özellikle hem Reşadiye hem Refahiye tarafından yollar kesilmiş durumda. Bu yol, tüm tedbirler alındıktan sonra trafiğe açılacak." dedi. 

Kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür eden Ayhan, "Kaymakamımız olay yerine ulaştı, bizzat süreci yönetti. AFAD, DSİ, kara yolları, belediyelerimiz hızlı şekilde müdahale ederek ucuz bir şekilde atlatılmasını sağladı. Çok geçmiş olsun." ifadelerini kullandı. 

Suya kapılan araç sayısının 2 olduğunu dile getiren Ayhan, şöyle devam etti: 

"Onun dışında emin olmak için Plaka Tanıma Sistemi'nden bu bölgeye geçen araçların tespiti yapılıyor. Plaka üzerinden mal sahiplerine ulaşıyorlar, şu an 3 vatandaşımıza ulaşıldı sorun yok, 3 vatandaşımıza da ulaşmaya çalışıyorlar. Genel bir taramayla bu karanlığa rağmen herhangi bir araç olmadığını değerlendirmekteyiz. Riske girmemek için de jandarma ve emniyet teşkilatı da diğer 3 araca ulaşmaya çalışıyor. Telefonları çalıyor ama cevap vermiyorlar. Muhtemelen uykuda olabilirler. Emin olmak için bu çalışma devam ediyor." 

YARALI SÜRÜCÜLER O ANLARI ANLATTI

Sivas Valisi Salih Ayhan, yaralıları tedavi gördüğü Suşehri Devlet Hastanesinde ziyaret etti. 

Yaralılardan otomobil sürücüsü Ensar Kula, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Aniden kendilerini suyun içerisinde bulduklarını söyleyen Kula, "Ne olduğunu anlamadık, bir anda kendimizi boyumuzu aşan suyun içinde bulduk. Emniyet kemeri bağlı olduğu için ben araç içinde kaldım ama kızım suda sürüklenerek gitti." dedi. 

Çöp kamyonu sürücüsü Müslüm Çelik ise bir anda suyun içine girdiğini, nasıl olduğunu anlamadan kamyonun sürüklenerek yoldan aşağı devrildiğini belirtti.  

Vali Ayhan da yaralıların genel sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade ederek, "Bizi sevindiren kısmı can kaybının olmamasıdır. Devletimizin tüm imkanları seferber edilmiştir. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum." diye konuştu. 

Yaralılardan Nusret ve Aydanur Kula, Suşehri Devlet Hastanesindeki ilk tedavilerinin ardından Sivas'a sevk edildi. 

Öte yandan HES kanalının patladığı bölgedeki çalışmalar sürürken, yolda kontrollü olarak trafik akışı sağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER