Siyanür Satışı Artık Yasak!

Geçtiğimiz günlerde siyanürle intihar vakalarının artması sonucu Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile siyanürlü bileşiklerin halka satılması yasaklandı

Siyanür Satışı Artık Yasak!

İstanbul Fatih'te dört kardeşin siyanürle intiharının ardından Antalya'da da ikisi çocuk dört kişi, siyanür zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmişti. Son olarak İstanbul Bakırköy'de biri çocuk üç kişilik bir aile evinde ölü bulunmuştu.

SATIŞI YASAKLANDI

Siyanür intiharlarının arkasında yatan nedenin ekonomik ve psikolojik sıkıntılar olduğu belirtilmiş ve intiharların sebebi bu doğrultuda yorumlanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, mevzuat değişikliğiyle piyasa ve internetten siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışına yasak getireceklerini açıklamıştı.

AMBALAJI AÇIK VE OKUNABİLİR OLACAK

Yönetmeliğin ekinde yer alan "Belirli Zararlı Maddelerin, Karışımların ve Eşyaların İmalatı, Piyasaya Arzı ve Kullanımı Hakkında Kısıtlamalar" başlığına da yeni maddeler getirildi. Buna göre: Siyanürlü bileşikler; hidrojen siyanür, hidrosiyanik asit, tanımlar dışında kalan hidrojen siyanür tuzları, kalsiyum siyanür, kadmiyum siyanür, diciva siyanür oksit; civa oksisiyanür, sodyum siyanür, bakır siyanür, potasyum siyanür ve çinko siyanür, madde olarak halka satış amacıyla piyasaya arz edilemeyecek ve internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortamda halka satılamayacak. Tedarikçi, bu tür bileşikleri piyasaya arz etmeden önce ambalajlarında açık, okunabilir ve silinmeyecek şekilde, "Yalnız profesyonel ve endüstriyel kullanım içindir" ifadesinin yer almasını sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER