Sokağa çıkma yasağı geri geliyor: Hangi şehirlerde uygulanacak?

Koronavirüste artış dikkat çekici bir şekilde yükselirken, sonbaharla birlikte yeni yasaklar da gündemde. Bunlardan en önemlisi de sokağa çıkma yasağı. Yasağın tekrar uygulanabileceği belirtildi

Sokağa çıkma yasağı geri geliyor: Hangi şehirlerde uygulanacak?

Yaz tatilinin son günlerinde Türkiye'de koronavirüs salgınındaki artış dikkat çekerken, sonbaharla birlikte yeni yasaklar da gündeme geldi.

Özellikle havaların soğumasının ardından nezle ve grip vakalarının artacağı, bunun da koronavirüsle birleştiğinde vaka sayılarını patlatacağı üzerinde duruluyor.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre uygulanması planlanan Koronavirüs tedbirleri şöyle:

- Bundan sonra blok yasaklar uygulanmayacak. Bölgesel yasaklar ve kararlar ise devam edecek. 

- Nerede sorun varsa orası izole edilecek. İşyerleri ve dükkanlar kapatılmayacak.

- Hangi illerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak? Bu sorunun cevabı da illerdeki vaka sayısına göre belirlenecek. Şu anda başta Ankara olmak üzere bazı illerde vaka sayısında önemli bir yükseliş görülüyor.

- Hafta sonu sokağa çıkma yasakları tekrar ilan edilebilecek.

-  65 yaş üstü gruplar için belli alanlara girememe ve belirli saatlerde sokağa çıkmama yasağı devam edecek. 

- En önemli karar, okullar konusunda olacak. Toplantılarda ilköğretimin açık olması, kronik rahatsızlığı olan çocukların evde eğitim görmesi, üst sınıflarda sadece 8 ve 12. sınıfların okula gitmesine sıcak bakılıyor.

- Üniversitelerin açılması ise planlar arasında değil. 8 milyon gencin tüm Türkiye genelinde harekette olmasının, yurtların, okul kantinlerinin, okulların çevresindeki kafeteryaların hareketlenmesi anlamına geleceği, bunun da kontrol edilemeyeceği konuşuluyor.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 10 ay Önce

Açmayın şu okulları sayın yetkililer. 1 yıl uzaktan eğitim yapmakla bir şey olmaz ama bir tane gencimiz covit 19 dan ölürse Allah korusun bunun vebali çok ağır olur. Allah rızası için biraz ciddiye alın artık bu işi.

vatandaş
vatandaş - 10 ay Önce

coronavirüs bahane sıkıyönetim şahane

SIRADAKİ HABER