Sokağa çıkma yasağı sürecek mi? Berberber, okullar, kafeler ne zaman açılacak: İşte yeni dönem!

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın yapılacak kabine toplantısından sonra yapacağı açıklamalara kilitlendi. Sokağa çıkma yasağı sürecek mi? Berberber, okullar, kafeler ne zaman açılacak: İşte yeni dönem!

Sokağa çıkma yasağı sürecek mi? Berberber, okullar, kafeler ne zaman açılacak: İşte yeni dönem!

17 günlük tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te sona erecek. Öğleden sonra kabine toplanacak, koronavirüs tedbirleriyle ilgili yeni kararları alacak. Ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni dönemi açıklayacak.

Peki ne olacak? Sokağa çıkma yasağı sürecek mi? Berberber, okullar, kafeler ne zaman açılacak? İşte madde madde detaylar:

- Haziran başına kadar kafeler, restoranlar, lokantalar kademeli, sosyal mesafeli, açık alanda oturma kurallı, saat ve kişi sınırlamalı ve HES kodu koşullu olarak akşam saat 20.00’de kapanma şartıyla açılacak.

- Sokağa çıkma kısıtlaması haziran ayına kadar saat 21.00’den sonra uygulanacak.

- Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının yalnızca pazar günü sürmesi planlanıyor.

- İkinci aşamanın uygulanacağı haziran ayında vaka/ölüm sayılarının istenen seviyeye gelmesi durumunda pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağı da kaldırılacak.

- Okullarda, uzaktan eğitime sonbahara kadar devam edilecek.

- İlk aşamada düğün, nişan, taziye, asker uğurlama gibi kalabalık yaratan organizasyonlara izin verilmeyecek.

- Vaka sayılarının 5 bin hedefinin altına inmesi halinde düğün, nişan, asker uğurlama gibi etkinliklere temmuz ayından itibaren kontrollü şekilde izin verilecek.

- Normalleşmenin ilk aşamasında AVM’ler, berberler, kuaförler ve spor salonlarının da açılması planlanıyor.

- 1 Haziran’dan sonra geçilecek kontrollü normalleşmenin ikinci aşamasında vaka ve ölüm oranlarının istenen seviyenin altına düşmesi durumunda hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının saatleri esnetilecek.

- Kademeli normalleşme döneminde aşılama çalışmalarına hız verilecek. Burundan yapılan aşının da devreye girmesiyle nüfusun aşılama oranları arttırılacak.

- Vaka ve ölüm oranlarındaki düşüş, aşılamadaki artış ve tedbirlere uyuma göre temmuz ayından itibaren tamamen normalleşmeye geçilecek.

- Tam kapanma öncesinde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden Anadolu’ya gidenlerin dönüşünde risk yaratmamak amacıyla ilk aşamada izin şartı getirilecek.

- Maske ve mesafe kuralına uyulup uyulmadığı sıkı şekilde takip edilecek, kararlar 15 günde bir güncellenecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2021, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER