Son ankette şaşırtan sonuçlar: Bakın oylar kime gidiyor?

GENAR'ın koronavirüs salgınının etkili olduğu 28 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında 3 bin kişiyle yaptığı anket ilginç sonuçlar verdi

Son ankette şaşırtan sonuçlar: Bakın oylar kime gidiyor?

Araştırma şirketi GENAR'ın koronavirüs salgınının etkili olduğu 28 Nisan 3 Mayıs tarihleri arasında 3 bin kişiyle yaptığı anketten ilginç sonuçlar çıktı. 

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin bugünkü köşesinde yazdığına göre “En beğendiğiniz siyasetçi” anketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk sırada yer alıyor. Yüzde 36.2’yle ilk sırada yer alan Erdoğan en yakın rakibine 4 kat fark atıyor. 
Selvi'nin yazısının devamı özetle şöyle:

- HDP ve Saadet Partisi tabanına özellikle dikkatinizi çekmek isterim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüsle mücadele sürecindeki güçlü liderliği, onun diğer isimlerle arasını birkaç kat açmasına neden olmuş. 

-  Kılıçdaroğlu önceden bir-iki basamak gerideydi. Şimdi 8’inci sıraya gerilemiş. Bu süreçte Kılıçdaroğlu vahim bir hata yapmadı. O nedenle GENAR Başkanı İhsan Aktaş’ı arayıp bunun nedenini sordum. “Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Kılıçdaroğlu’nun puanlarından bir kısmını çekmişler” dedi. İmamoğlu ve Yavaş, Kılıçdaroğlu’ndan üst sıralarda yer alıyorlar.

- Koronavirüsle mücadele sürecinde halkımızın yüzde 75.7’si Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri yeterli buluyor. Sağlık sistemimize güvenenlerin oranı ise ondan 1 puan yukarıda. CHP’lilerin yüzde 61’i, HDP’lilerin yüzde 37’si, İYİ Partililerin ise yüzde 82’si Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri yeterli buluyor. MHP’de yüzde 85.7 olan bu oran AK Parti seçmeninde yüzde 89.5’e yükseliyor.

- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın puanının 5 üzerinden 4.37 olduğunu belirtmek isterim. Yine CHP, İYİ Parti ve HDP seçmeninden de Fahrettin Koca’ya güçlü bir destek geliyor. 

- 24 Haziran seçimlerine göre AK Parti’nin oyunu 2.8 puan artırdığı ortaya çıkıyor. Yüzde 45.4’e yükselen AK Parti ile 9.8 olan MHP’nin oyu birleştiğinde ‘cumhur ittifakı’na destek 55.2’ye tırmanıyor.

- Peki bu ülkede 1 yıl önce yerel seçim oldu, AK Parti İstanbul ve Ankara’yı kaybetti, 1 yılda ne değişti? Bunu da İhsan Aktaş’a sordum. “CHP yerel seçimde yakaladığı rüzgârı kaybetti” dedi. Bunda Erdoğan’ın yerel seçim sonrası başarılı hamlelerle rüzgârı arkasına almayı başarmasının da etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum. Diğer partilerin de desteğini alan Erdoğan’ın oy oranı ‘cumhur ittifakı’nın üstünde gözüküyor. Erdoğan, 1 Kasım seçimleri öncesindeki havayı yakaladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 08:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER