Süleyman Soylu'nun istifası neden kabul edilmedi: İki saatte neler oldu?

Süleyman Soylu'nun istifası neden kabul edilmedi? 12 Nisan 2020 gecesi tarihe geçti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifası ve bunun kabul edilmemesi Türkiye gündemine bomba gibi düştü. İki saatte neler oldu?

Süleyman Soylu'nun istifası neden kabul edilmedi: İki saatte neler oldu?

Süleyman Soylu'nun istifası neden kabul edilmedi? 

Koronavirüs sürecinde 12 Nisan 2020 gecesi de tarihe geçti. 

Saat 21.30'da İçişleri Bakanlığı'ndan istifa eden Süleyman Soylu, 2 saat sonra kabul edilmedi. Ama 2 saatte yaşananlar Türkiye'nin gündeminde bir numaralı olay oldu.

Önce gündeme Süleyman Soylu'nun istifası bomba gibi düştü.

Soylu, istifasını şöyle açıkladı:

- Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararınının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir.

- Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı.. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı.

- İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın...

- Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum... Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık..
Allah milletimizi korusun...

Bu açıklamadan sonra gündemde koronavirüs salgını bile geride kaldı.

İstifanın gerekçesi olarak da cuma gecesi sokağa çıkma yasağının geç açıklanması, bu nedenle de alışveriş yapmaya çıkan binlerce vatandaşın koronavirüs kapma olasılığının yüksek olması gösterildi.

Hatta bu yasaktan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da haberinin olmadığı ileri sürülmüştü.

Önce twitter'da Süleyman Soylu'nun istifa etmemesi gerektiğini ileri sürenler birinci sırada çıktı.


Süleyman Soylu'nun istifası neden kabul edilmedi?

Ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istifayı kabul etmeyeceği haberleri paylaşıldı.

Ve istifa açıklamasından iki saat sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın şu açıklaması geldi:

- 15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen sayın Süleyman Soylu, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletimizin takdirini kazanmıştır.

- Terör örgütlerinin ülkemizdeki eylem kapasitelerinin önemli ölçüde azaltılmasında Sayın Bakanımızın yürüttüğü kararlı mücadelenin büyük payı vardır.

- Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da, İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir.
 
- Koronavirüs salgının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir.

- İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir.

- Sayın Bakanımız istifa talebini sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. 

- Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir.

- İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.

Böylece Süleyman  Soylu olayı da Türk siyasi tarihindeki yerini almış oldu. Şu da ileri sürülüyor ki; Süleyman Soylu bu süreçten daha da güçlenerek ayrıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
HAMDİ
HAMDİ - 1 yıl Önce

YOLUNUZ AÇIK OLSUN SAYIN BAKANIM,

İçişleri Bakanı Sayın SOYLU'nun bundan sonraki çalışmalarında başarılar dilerim. İçişleri Bakanı Sayın SOYLU'nun istifasının Sayın Cumhurbaşkanımız(RTE) tarafından kabul edilmemesini aziz milletimizin teveccühünün karşılık bulması olarak görüyorum. Çok isabetli, yerinde bir karar olmuştur. Yüce milletimizin mutlu, huzur ve güven içerisinde yaşamaları için İçişleri Bakanı Sayın SOYLU bilenerek, zırhını kuşanarak, Yüce Allah'a inanıp güvenerek, halkımızın teveccüh ve destekleriyle, Sayın Cumhurbaşkanımız(RTE)'nın güvenine layık olacağından en ufak bir kuşku duymuyoruz. Sayın Süleyman SOYLU'nun hainler, vatan ve millet düşmanları, teröristler, uyuşturucu çeteleri ile mücadelesi bundan sonra çok, ama çok daha şiddetli olacaktır. Bu karar; Jandarmamıza, Pol

SIRADAKİ HABER