Süleyman Soylu, ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı, yakalanan Pakistanlıların yüzde 170'inin geri gönderildiğini iddia etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'deki sığınmacılarla ilgili açıklamalarda bulundu

Süleyman Soylu, ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı, yakalanan Pakistanlıların yüzde 170'inin geri gönderildiğini iddia etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılarla ilgili çok doğru bir politika ortaya koyduğunu iddia etti.

Soylu, Suriyeli sığınmacılarla ilgili "2019 seçimlerinde de bunu köpürttüler. Şimdi seçim yaklaşıyor yine gündeme getiriyorlar. Şu ana kadar 502 bin kişi geri döndü. Geri döndüğü bölgeler, bizim güvenli yaptığımız bölgeler. Bunu yapmazsak kim gider. Türkiye çok doğru bir politika ortaya koydu" dedi.

Soylu, şöyle devam etti:

"Ağrı, Van, Iğdır sınırında taş vardı. İran’la konuşarak sınır duvarları yaptık, aynısını aşağıda yaptık. Son 6 yılda 2 milyon 600 bin kişinin sınırdan girmesi engellendi. Türkiye kaçak göçmeni yakalıyorsa kendi ülkesine gönderiyor.

İnsanları ateşin içerisine atmak Anadolu medeniyetine bizim insanlığımıza yakışan bir yaklaşım değil.

Biz briket evler yapmaya başladığımızda muhalefet kimin parasıyla yapıyorsunuz diyordu. O zaman maliyetler düşüktü, 57 bin 500 biriket evin yapımını tamamladık.

2019 yılından beri İstanbul’a Sığınmacı kabul etmiyoruz. Esenyurt ve Fatih’e başka bir şey yaptık sadece sığınmacı değil yabancı kabul etmiyoruz.

Şu ana kadar yakaladığımız 100 Afgan’ın 50’sini geri gönderiyoruz. Yakalanan Pakistanlıların yüzde 170’ini geri gönderiyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz geçen sene gelenleri de yolluyoruz.

Uyuşturucu ile mücadelemiz devam ediyor. 2017 yılında 941 kişi uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybetti. 2020 yılında 314’e düştü. Cezaevinde 106 bin tutuklu var, dışarıda bırakmadık. Dünyanın en büyük yakalamalarını gerçekleştirdik."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER