Suriye'ye operasyon sinyali sonrası Türkiye'ye destek mesajı yağdı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'ye yeni bir askeri operasyon başlatma sinyali vermesinin ardından bölgedeki muhalif gruplardan her iki ülkenin güvenliği ve huzuru için Türkiye'ye destek mesajları geldi.

Suriye'ye operasyon sinyali sonrası Türkiye'ye destek mesajı yağdı!

Ülkenin güvenliği ve Türkiye terörle mücadele kapsamında Suriye’nin kuzeyine 4 operasyon gerçekleştirdi. O operasyonlar da malum ABD’nin her seferinde karşı çıktığı operasyonlardı. Türkiye'nin olası operasyonu sonrası panikleyen ABD, bölgeye geri dönmeye başladı. Irak üzerinden PKK/YPG işgali altındaki bölgelere silah ve askeri araç sevkiyatı hız kazandı. Velid Kapısı'ndan Suriye'ye giren onlarca TIR ve tanker, terör örgütünün işgali altındaki Haseke'ye ulaştı. Rejimin yayın organlarında görüntüleri yayınlanan konvoyda zırhlı araç, askeri mühimmat ve teçhizat bulunduğu belirtildi.

BİR GECE ANSIZIN TEPELERİNE İNERİZ
Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, olası harekatla ilgili şu ifadeleri kullandı; ''Her zaman söylediğim gibi, bir gece ansızın onların da tepelerine ineriz, inmeye de mecburuz. Biz şehitlerimizin bedelini bunlara ödetmeyecek miyiz? İşte iki günde yaklaşık 30 civarında teröristin işini bitirdik. Kuzey Irak’takilerle beraber şu anda 100’ün üzerinde teröristi etkisiz hale getirdik. Bu süreç devam edecek, bırakamayız.  Terörizmin ve teröristlerin kökünü kazıyacağız.''

TÜRK ORDUSUNUN YANINDA OLALIM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olası operasyonla ilgili yaptığı açıklamalar uluslararası kamuoyunda dikkat çekerken, Suriye'deki muhalif gruplar İngiliz haber ajansı Reuters'a konuştu. Muhalif gruplardan temsilciler, Türkiye'nin askeri operasyonuna katılmaya hazır olduklarını duyurdu. Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'ye karşı operasyon düzenleme sinyali vermesinden sonra Türkiye'nin desteklediği Suriye Milli Ordusu'ndan yetkililer, operasyona destek vermeye hazır olduklarını açıkladı. Yüzbaşı Abdülselam Abdülrezak, bölgedeki birliklere talimat verildiğini açıklarken, "Hazır olmamız bir ya da iki gün sürer. Türkiye ordusunun yanına katılacak binlerce savaşçımız var" dedi.

TÜRKİYE'NİN İKİ HEDEFİ VAR
Öte yandan Suriye Milli Ordusu'ndan yetkililer bu operasyonun iki bölgeye odaklanacağını iddia etti. Reuters, yetkililerin açıklamalarını paylaşarak, "Türkiye'nin iki hedefi var, Tel-Rıfat ve Kobani. Bu bölgelerin alınması Cerablus ve Tel Abyat'a bağlantı sağlar" yorumunu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER