Tatilcilere 18 Lira Konaklama Vergisi!

Otellerde ve diğer konaklama tesislerinde vatandaşlardan konaklama vergisi alınacak. Gecelik olarak alınacak verginin tutarları da belli oldu. En az 6 TL, en yüksek 18 TL alınacak. 12 yaşın altındakilerden vergi alınmayacak.

Tatilcilere 18 Lira Konaklama Vergisi!

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen vergi yasa teklifindeki ‘Konaklama Vergisi' tümden değiştiriliyor. Önceden otellerin gelirinden yüzde 2 olarak alınması planlanıyordu ancak şu an doğrudan otellerde ve turistik tesislerde kalan kişilerden alınacak.

EN AZ 6 TL, EN YÜKSEK 18 TL

Alınacak vergi gecelik olacak. Ücret en az 6 TL (pansiyon), en yüksek 18 TL (5 yıldızlı otel) olacak. Yani 7 gün 5 yıldızlı bir otelde kalacak kişi 126 TL cebinden ödeyecek. Pansiyonda kalacaklar ise haftalık 42 TL ödeyecek. 12 yaşın altındakiler için vergi alınmayacak. Bu vergiye oteller haricinde motel, tatil köyü, pansiyon, apart hotel, misafirhane, kamping, dağ ve yayla evi de dahil edilecek.

BELİRLENEN FİYATLAR

5 yıldızlı oteller, butik oteller ve özel konaklama tesislerinde gecelik vergi 18 TL, 4 yıldızlı otellerde 12 TL, 3 yıldızlı oteller ve belediye belgeli konaklama tesislerinde 9 TL, 2 ve 1 yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart hotel ve kampinglerde ve diğer konaklama yerlerinde 6 TL olarak ücretlendirildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER